Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Kırım Tatarları, elektrik ambargosu istedi

Kırım Tatarları, elektrik ambargosu istedi

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, Ukrayna Bakanlar Kurulu’ndan işgal edilen Kırım’a elektrik sevkiyatının durdurulmasını talep etti.
Refat Çubarov, Ukrayna Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada, “Son günlerde Kırım’da birçok arama ve sorgulama yapıldı. Kırım Tatar hareketi aktivistleri, KTMM üyesi Ahtem Çiygöz, Ali Asanov ve Mustafa Degermenci aylardır FSB tarafından tutuklu bulunuyor. Biz, devlet olarak kendi vatandaşlarımızı korumalıyız. Elektrik sevkiyatının Kırım’da işgalcileri desteklediğini düşünüyoruz. Bundan dolayı Kırım’da işgalcilerin yaptığı baskıları durdurmak için Ukrayna hükümetine talepte bulunuyoruz. Ukrayna vatandaşlarına karşı gerçekleştirilen baskıları durdurmak, Ukrayna hükümetinin Kırım’a yaptığı elektrik sevkiyatını durdurmasını istiyoruz. Hükümet isteğimizi kabul etmezse, insanlar kendilerini korumak için kendi önlemlerini almak zorunda kalacak” dedi.
Kırım’a uygulanan gıda ambargosunun 46 gündür devam ettiğini hatırlatan Çubarov, işgal edilen bölgeye ürün sevkiyatının tamamen durdurulduğunu belirtti.
Çubarov, “Kırım’a ambargo uygulanması eyleminin katılımcıları sayesinde, sınırda yaşanan yolsuzluklar ve kaçak para sorunu büyük ölçüde ortadan kaldırıldı. Ambargo katılımcıları işgal edilen Kırım’ın kukla yönetimini zenginleştiren kanalı kapattı. Onlar her hafta, Kırım yarımadası üzerinden Rusya’ya Ukrayna ürünlerinin sevk edilmesinden kâr elde ediyordu” dedi.
Ajanskafkas