Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Kırım Tatarları soykırımın tanınmasını istedi

Kırım Tatarları soykırımın tanınmasını istedi

Dünya Kırım Tatar Kongresi’nde, 1944 yılındaki Kırım Tatar sürgününün Ukrayna Cumhuriyeti Parlamentosu’nda “soykırım” olarak kabul edildiği hatırlatılarak “Büyük sürgünün soykırım olarak kabul edilmesi için bütün ülkelerin parlamentolarına başvurulacak” denildi.
Kırım Haber Ajansı, Herson şehrinin Sçastlivtsevo köyünde yapılan 3. Dünya Kırım Tatar Kongresi yönetim kurulu toplantısında alınan kararların kamuoyuna açıklandığını bildirdi.
Açıklamaya göre, başta Çongar olmak üzere Ukrayna’nın çeşitli bölgelerinde iskan edilen Kırım Tatarlarının eğitim sorunlarının tespit edilmesi, Türkiye ve yurt dışındaki eğitim imkanlarının araştırılması ve eğitimle ilgili sorunların çözülmesine yönelik projelerin hazırlanması kararlaştırıldı.
Cami ve medrese gibi dini ihtiyaçların tespit edilmesi ve Herson bölgesine yerleşen Kırım Tatarlarının iskan sorunlarının giderilmesi için de planlamalar yapılacağı belirtilen açıklamada, Ukrayna’da Kırım Müftülüğü kurularak Doğu Avrupa ve diğer ülkelerde yaşayan Kırım Tatarlarına hizmet verecek şekilde teşkilatlanması için Kırım Tatar Milli Meclisine müracaat edileceği vurgulandı.
Ukrayna Cumhuriyeti Parlamentosu’nun, 1944 yılında Kırım Tatarlarının sürgün edilmesini “soykırım” olarak kabul ettiği hatırlatılan açıklamada, “Büyük sürgünün soykırım olarak kabul edilmesiyle ilgili bütün ülkelerin parlamentolarına müracaatta bulunulacak. Ukrayna makamlarına başvurularak bu yöndeki çalışmalar hızlandırılacak” ifadesi kullanıldı.