Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Kıyamete kadar bütün insanlara yetecek olan bu dünya israfa dayanamaz!

Kıyamete kadar bütün insanlara yetecek olan bu dünya israfa dayanamaz!

Yediğinden daha ağır çöp üreten, çöpe atarak israf eden ve sonunda geri kazanmayı bilmediği için çöpü de israf eden tüketim robotu insana hiçbir dünya dayanamaz. Değil 7 milyar, 70 milyar insan olsa bile yeryüzündeki nefes alan herkesi rahat rahat doyurabilecek olan bu dünya, israf karşısında çaresiz. Diğer yandan, “Dünya bitti, dünyanın sonu geldi, ısınıyoruz, donuyoruz” gibi panik sloganları, aslında geleceğimize dertlenen iyi insanların çağrısından daha çok “İnsanlar fazla, artık bunları azaltalım” diyen Batılı barbarların yeni nesil küresel diktatörlük çalışması da olabilir.

Güneşi, fırtınaları, donmayı, kuraklığı ve kıtlığı “yenilmez düşman” olarak ilan etmeye hazırlanan Batı, bütün dünyayı kendilerine uymaya mecbur edecekleri yeni nesil bir diktatörlük hazırlıyor. Küresel çevre vergileri, karbon ücretleri, nüfus planlaması dayatmaları, tek merkeze bağlı yeni nesil sanayi gibi sözüm ona dünyayı koruyan sistemler bir yanıyla da küresel diktatörlüğün ilk adımlarıdır. İsraf ettiğimiz sular, ziyan ettiğimiz topraklar, pet şişler ve poşetler gibi dört bir yana saçtığımız petro-kimya ürünleri gerçekten dünyanın sonunu hazırlıyor.

Bunun çaresi, distopik bir dünyada diktatörlüklere teslim olmak değil bütün ayrıntılarıyla tatbik edilmeyi bekleyen İslam’ın emrettiği hayat tarzını teklif etmektir. “Bereket, israf, tasarruf, kanaat ve infak”; Müslüman olsun ya da olmasın bütün insanlar için güvenli, sağlıklı ve adil bir dünyanın anahtarlarıdır. Âlimler, hocalar, cemaatler ve dahi fert fert her Müslüman’ın önce kendine, sonra bütün dünyaya güncel dertlerde İslam’ın içinden çıkardığı çözümleri teklif etmesi gerekir. Somut, anlaşılır, sözü süslemek için ağdayla uzatılmamış bir dille temiz bir şekilde ifade edilmesi gerekir.