Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Konya Valiliği’nden ‘Ahırlı’da uçak düştü’ iddialarına ilişkin açıklama

Konya Valiliği’nden, Ahırlı ilçesinin Akkise Mahallesi’nde uçak düştüğü yönünde ortaya atılan iddialar yalanlanarak, “Uçak düşmesi ile ilgili herhangi bir bulguya rastlanmamıştır.” açıklaması yapıldı.

Konya Valiliği’nden ‘Ahırlı'da uçak düştü’ iddialarına ilişkin açıklama

Konya Valiliği, bazı medya organlarında yer alan Ahırlı ilçesi Akkise Mahallesi’nde uçak düştüğüne dair iddiaların gerçekle ilgisinin bulunmadığını bildirdi.

“UÇAK DÜŞMESİ İLE İLGİLİ HERHANGİ BİR BULGUYA RASTLANMAMIŞTIR”

Valiliğin Twitter hesabından yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi:

“10 Kasım 2020 tarihinde medyaya yansıyan ‘Konya Akkise’deki patlamanın nedeni uçak düşmesi mi?’ başlığıyla verilen habere ilişkin yapılan araştırmada, uçak düşmesi ile ilgili herhangi bir bulguya rastlanmamıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

“GÖRÜNTÜ VE YAYILAN BİLGİLERE İTİBAR ETMEYİN”

‘Konya’da uçak düştü’ iddialarına bir yanıt da Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’dan geldi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Altay, söz konusu iddiaların doğru olmadığını vurgulayarak şu ifadeleri kullandı:

“Konya’da uçak düştüğü yönünde yapılan paylaşımlar doğru değildir. Lütfen görüntü ve yayılan bilgilere itibar etmeyin.”

Konuya ilişkin bazı yetkililer tarafından yapılan açıklamada, sesin savaş uçağının ses hızını aşmasıyla kaynaklanan sonik patlama olduğu öne sürüldü.

SONİK PATLAMA NEDİR?

Sonik patlama, ses dalgalarını oluşturan kaynağın ses hızında veya ses hızından daha hızlı hareket etmesinin bir sonucudur. Sonik patlamalar, insan kulağına patlama veya gök gürültüsü gibi büyük sesler üretir.

NASA, sonik patlamayı bir uçağın ses hızından daha hızlı uçtuğunda duyulan “gök gürültüsü benzeri” bir gürültü olarak tanımlıyor.

Kaynak : AA