Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Koranavirüs Türkiye’nin turizm hedefini etkilemez

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Çin’den dünyaya yayılan Koronavirüs salgınının, Türkiye’nin turizmini ve 2020 turizm hedeflerini olumsuz etkilemeyeceğini söyledi

Sümeyye Aksu
Koranavirüs Türkiye’nin turizm hedefini etkilemez

Diriliş Postası Muhabiri Sümeyye Aksu/Ankara

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Bakan Ersoy, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığında basın kuruluşlarının Ankara temsilcileriyle bir araya geldi, soruları yanıtladı.

“HABER YAPARKEN DİKKAT EDİLMELİ”

Çin’deki koronavirüs salgınıyla ilgili Türk vatandaşlarına yönelik bakanlığa gelen herhangi konu olmadığını belirten Ersoy,”Kış mevsimindeyiz ve gribal enfeksiyonların yoğun yaşadığı bir dönemdeyiz. Turizm bir algı operasyonu. Ne kadar iyi algı yönetirseniz, turizmde o kadar başarılı sonuçlar alırsınız. Basından bir ricam var. Sağlık Bakanlığı ile birebir çalışıyoruz. Sağlık Bakanlığı dikkatli şekilde bu virüsü takip ediyor. Ama birkaç gündür şüpheli vakalar, son dakika olarak, flaş haber veriliyor. ‘Virüs alarmı’ diye vurgulayıp yurt dışına yanlış bir algı yaratırsak ekonomimiz başta olmak üzere turizme çok zarar veririz, kalıcı zarar veririz. Bakanlık yeterince şeffaf. Sağlık Bakanlığının bir tespiti olursa bunu açıklayacak” şeklinde konuştu.

“ENDİŞELENECEĞİMİZ BİR DURUM YOK”

Çin’de ortaya çıkan yeni tip koronavirüsün turizm sektöründeki hareketliliği etkileyip etkilemeyeceği sorusuna Ersoy, “Global krizlerin tamamı stratejileri etkiler. Güney Asya’dan bize gelen trafik, bizim diğer noktalardan aldığımız potansiyelin Uzak Asya’ya olan trafiği gibi pek çok etkenler var. Bunları gün gün, arka arka takip ediyoruz. Eylem planları hazırlıyoruz. Gerçekleşmeler oldukça biz de sırayla eylem planlarımızı devreye alacağız. Şu anda 14 günlük bir süresi var virüsün. Bu süreyi doldurmadan ve Dünya Sağlık Örgütünün açıklaması netleşmeden aktif bir eylem planına geçmek doğru olmaz. İzlemedeyiz, bizi endişelendirecek bir durum yok.” karşılığını verdi.

TÜRKİYE’NİN TURİST PROFİLİNDE ETKİLİ DEĞİL

Çin’deki virüs salgınının turizmi etkilemeyeceğini, net bir şey söylemek için erken olduğunu kaydeden Ersoy, “Çin ile ilgili büyüme beklentimiz var. En kötü bu büyüme beklentisini etkiler. Toplam Türkiye turizm kapasitesinde büyük bir ölçüt değil. Çinlilerin nasıl reaksiyon göstereceğini bilmiyoruz. 2019’da 450 bine yakın Çinli ziyaretçimiz vardı. Bu sene böyle bir büyüme bekliyorduk. O büyüme gerçekleşmez. Türkiye’nin turist profilinde çok etkili bir sayı değil.” ifadelerini kullandı.

Bakan Ersoy, “Çin ile sınırlı kalan virüs salgını, Türkiye’nin turizmini, 2020 turizm hedeflerini etkilemez. Çin pazarı bizim için önemli, burada bir gelişim bekliyoruz ama 58 milyon turist hedefimizi gördüğümüz zaman sonucu çok çok değiştirecek bir şey olduğunu düşünmüyorum.” dedi.

Diriliş Postası Muhabiri Sümeyye Aksu/Ankara