Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Kosova’da şiir buluşması düzenlendi

Kosova’da şiir buluşması düzenlendi

Kosova’nın 65 yıllık Türk dernekleri “Doğru Yol” ile “Gerçek” ve çalışmalarının 20’inci yılını kutlayan Kosova Türk Yazarlar Derneği ortak girişimiyle, Kosova Türk Temsil Heyeti Başkanlığı ev sahipliğinde Prizren’deki “Sultan Murat” Kışlası’nda görkemli bir şiir buluşması düzenledi. Şiir Buluşması’nda ünlü Kosovalı şairler dizelerini paylaşırken, Doğru Yol ve Gerçek derneği sanatçıları da Rumeli türküleriyle Mehmetçiklere unutulmaz bir gece yaşattılar.
Etkinliğe ev sahipliği yapan Kosova Türk Temsil Heyeti Başkanı Kurmay Albay Saim Bağcı, açılışta yaptığı konuşmasında Kosova tarihinde edebiyat alanında birçok önemli ismin tarihe mal olduğunu, Balkanların bir edebiyatçı için kaleme dökebileceği sınırsız konuya tanık olduğunu ve halen tanıklık etmeye devam ettiğini söyledi.
“Yeni yılın bu ilk güzel etkinliğinin şans getirmesini, uğur getirmesini diliyorum” diyen Türkiye’nin Kosova Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç, etkinlik vesilesiyle bu çok önemli derneklerin bir araya geldiği için derneklerin yöneticilerine teşekkürlerini sundu. Kılıç, “Bizim her zaman görmek istediğimiz, her daim görmek istediğimiz buradaki varlığımızın birlik bütünlük içinde olmasıdır. Bu bizler için çok önemli” ifadelerini kullandı.
Etkinlik “Gerçek” Derneği üyelerinin İstiklal Marşı oratoryosuyla başladı. Ardından öğrenciler kendi yazmış oldukları şiirlerini dile getirdiler. Bunu ünlü Kosovalı şairlerin okudukları şiirler izledi. Şiirlerini paylaşanlar arasında Uzman Çavuş Kenan Ağırmak da vardı. Şairlerin okudukları şiirlere kanunla Başkim Çabrat eşlik ederek programa ayrı bir renk kattı.