Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Kardeşlerini Unutma Beklenen Sensin

Kovid-19’u yenenler insanlığa umut olacak | Bağışlar önümüzdeki hafta alınmaya başlanacak

Geçtiğimiz yılın sonunda Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan ve neredeyse tüm dünyaya yayılan Kovid-19’a karşı aşı ve ilaç çalışmaları sürüyor. Güvenilir aşının en iyi ihtimalle yıl sonuna yetişmesi beklenirken Sağlık Bakanlığı’nın koordinasyonunda harekete geçen Türk Kızılayı, “immün plazma” tedavisini devreye sokacak.

Sümeyye Aksu
Kovid-19’u yenenler insanlığa umut olacak | Bağışlar önümüzdeki hafta alınmaya başlanacak

Diriliş Postası Muhabiri Sümeyye Aksu/Ankara

Dünya geneli yaşamı felç eden Kovid-19 salgınının tedavisi için uzmanlar geceli gündüzlü yoğun bir çaba gösteriyor. Birçok yöntem masaya yatırılırken en öne çıkan ise Kovid-19’u yenen kişilerin kanından alınacak plazmalarda yer alan “immünglobulin” denilen antikorların durumu ağır olan hastalarda kullanılması oldu.

TÜRK KIZILAYı DEVREDE

Sağlık Bakanlığı’nca, Türkiye’de de etkisini göstermeye başlayan Kovid-19 pandemisinde, ihtiyaç duyan hastalarda kullanılmak üzere immün plazmanın temini ve kullanımı konusunda çalışma başlatıldı. Bu çerçevede Türk Kızılayı Bölge Kan Merkezleri ile Süreli Bölge Kan Merkezleri bünyesinde Bakanlıkça ruhsatlandırılmış aferez merkezi bulunan kamu, özel ve vakıf üniversite hastaneleri, eğitim ve araştırma hastaneleri ile kamu yararı gözeten vakıf hastanelerinin Kovid-19 enfeksiyonu geçirmiş olan bağışçıdan tanımlanan kriterler çerçevesinde ve bu hastanelerin transfüzyon merkezleri sorumluluğunda immün plazma elde edilmesine yönelik faaliyetlerin yürütebileceği bildirildi. Ayrıca Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık “immün plazma” tedavisine ilişkin bilgi vererek, bağışçılardan plazma alımlarının gelecek hafta başlayacağını duyurdu. İmmün plazma tedarik ve uygulamasında Sosyal Güvenlik Kurumunun belirlemiş olduğu ücret dışında hiçbir ek ücret alınamayacak.

DAHA ÖNCE DE KULLANILDI

1900’lerin başından bu yana tıp camiasında bilinen ve uygulanan bir yöntem olan immün plazma tedavisi, geçmişte dünyayı etkisi altına alan SARS, MERS, Ebola gibi salgınlarda da Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından uygulanması önerilen bir yöntem. DSÖ, Kovid-19 salgınına karşı kan mevzuatı için yayınladığı ara durum bildirgesiyle pandemi sırasında immün plazma tedavisinin tavsiye edilen potansiyel tedavilerden biri olduğunu, yetkili otoritelerin immün plazma ya da serumun toplanması için uygun düzenleyici koşulları oluşturarak bu alanda ilerlemeleri gerektiğini vurguladı.