Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Küçük eşyalar, büyük işlere yarıyor

Küçük eşyalar, büyük işlere yarıyor

PLASTİK KAPLAR VE KAPAKLARLA NELER YAPABİLİRİZ

Eşek arılarını Uzaklaştırın

Piknik alanına ya da bol yeşillikli başka bir ortama gittiğinizde eşekarıları çevrenizde tehlike oluşturmaya başlarsa, elinize bir plastik kap alın ve içini şekerli suyla dolduruverin. Plastik kabın kapağına da bir delik açın. Eşekarıları şekerli suya gelir ve kabın içinde kalakalırlar.

Karıncaları Piknik Masanızdan Uzaklaştırın

Piknik masanızın ayaklarına tırmanarak masanın üzerine çıkan ve yiyeceklerin içine kaçan karıncaları uzaklaştırmak çok kolaydır. Bunun en pratik yolu piknik masasının her bir ayağını plastik bir kabın içine oturtun ve o kapları da suyla doldurun. Karıncalar bu müthiş su engelini aşıp masaya tırmanamaz.

Dikiş Malzemelerinizi Düzenleyin

İlk önce minik plastik kutuların içinde, makara, iğneler, kurdeleler, mezura, makas gibi dikiş malzemelerini sınıflandırın. Daha sonra bunları hepsini alacak daha büyük bir plastik kabın içinde derli toplu muhafaza edin.
Aynı şekilde küçük plastik kapları evin her yanına yayılan raptiye, zımba teli, pinpon topu, yapboz ve daha birçok başka ıvır zıvırları derleyip toparlamak için de kullanabilirsiniz.

Bebeğinizin Ayak İzi Hatırası

Çabuk kuruyan çamur bir kalıp kullanarak bebeğinizin kalıcı ayak izini çıkarabilirsiniz. Pek çok renkte çamur olduğu için bu konuda oldukça çok seçeneğiniz olacaktır. Plastik bir kutunun içine üzerine iyi baskı uygulayabileceğiniz miktarda çamuru koyun. Bebeğinizin ayağının altına incecik bir tabaka vazelin sürün. Sonra da vazelin sürdüğünüz ayaklarını çamura iyice bastırıp çıkarın. Çamurun tarifinde yazılı olduğu gibi kurumasını bekleyin ve sonra plastik kutuyu kenarlarını bükerek çıkarın. Böylelikle yıllar sonra çocuğunuz 40 numara pabuç giydiğinde ona bir zamanlar avuç içi kadar olan ayak izini hediye edebilirsiniz.
Sızdıran şişeler ve delik kaplar buzdolabının raflarını feci bir şekilde kirletebilir. Buzdolabını temiz tutmak için plastik kapakları altlık olarak kullanabilirsiniz. Bunları, sızdırma ihtimali olan yiyecek kaplarının altına koyun. Kapaklar kirlense bile temizlenmeleri dolabı temizlemekten çok kolay olacaktır.

Balkon Çiçekleri İçin Plastik Kapak

Plastik kapaklar minik ev bitkilerinin saksılarının altına koymak için oldukça elverişli bir yardımcıdır. Bunları kullanarak mobilyaları ve zemini su lekelerinden korumuş olursunuz.

Dondurulmuş Köfteler İçin

Hamburger köftesi yaptığınız zaman kolay pişirmek için şu yöntemi deneyebilirsiniz. Her bir köfteyi küçük bir plastik kapak üzerine koyun. Sonra bunları üst üste yerleştirip, naylon poşetlere koyarak dondurun. Pişireceğiniz zaman o kadar kolay birbirinden ayrılacak ki hep bu yöntemi alışkanlık haline getireceksiniz

Teflon Tencereleri Temizleyin

Teflon tencere ve tavaları temizlemek için bulaşık teli kullanılmaz. Bu tür tencere tavalarınızı çizmeden temizlemek için plastik ya da naylon bir kapakla içindeki kırıntıları sıyırabilirsiniz.

KAVANOZLAR

Mamalar İçin

Bir mama kavanozunda bebeğinizin bir öğünde yiyebileceği kadar mama bulunur. Bundan faydalanın ve boş kavanozları iyice yıkayıp steril hale getirdikten sonra sebze pürelerinden muhallebilere kadar bebeğinizin ihtiyacı olan mamalarla doldurun. Kavanoza temiz bir paket lastiği ile bir kaşık tutturun ve bebeğinizle gideceğiniz yerlere yanınızda götürün.

Sebze Koruyucu

Marul, kıvırcık, maydanoz gibi yeşil yapraklı sebzelerinizi iyice yıkayıp kuruladıktan sonra temiz ve kuru kavanozlara koyun. Ağızlarının hava almaması için pazardan alacağınız yeni kapakları kullanarak sıkıca kapatın. Böylelikle buzdolabında muhafaza edeceğiniz taze salata malzemeleriniz hep elinizin altında olacaktır.
Atölyenizde hırdavatın birbirine karışmasını önleyin. Çivileri, vidaları, somunları ve cıvataları ebatlarına ve kullanım yerlerine göre ayırın. Kavanoz kapaklarını bir rafın altına vidalayın ya da tutkalla yapıştırın. Kavanoz kapaklarını rafa vidayla tutturacaksanız vidanın rafı delip üstten çıkmamasına dikkat edin. Sonra da sınıflandırdığınız hırdavatları kavanozlara koyup kapaklara takın. Bu cam kavanozları kullandığınızda hem yerden tasarruf edecek hem de hangi hırdavatın nerede olduğunu kolayca bulabileceksiniz.

Kavanozdan Kumbara

Bir cam kavanozu kumbaraya dönüştürüp çocuklarınızın harçlıklarını biriktirmesini sağlayabilirsiniz. Kavanozu renkli yapışkan kâğıtlarla kaplayın. Üzerine de kapağı model alarak kalın bir kartondan kapak yapın. Onu da renkli kâğıtla kaplayıp ortasından bir delik açıp kavanoza yapıştırın. Parayı boşaltma zamanı geldiğinde de kapağı tekrar aynı şekilde yenileyebilirsiniz.

Vazo Yapın

Bir cam kavanozun yarısını ya da tamamını kaplayacak şekilde dantel desenli kâğıt bardak ya da pasta altlıkları ile kaplayın. En altını yapıştırmanız yeterli. Sonra da üzerine organze ya da saten renkli kurdelelerle bağlayıp bir fiyonk yapın. Son derece şık bir vazonuz olmuş olacaktır.

Kavanoz Kapaklarını Değerlendirin

Kullanılmış kavanoz kapaklarını atmayın. Masanızın üzerini toparlamak, ataş, küpe bozuk para ya da diğer ufak tefek malzemeleri farklı ebatta kavanoz kapaklarının içine koyarak derli toplu bir masaya sahip olabilirsiniz. Basit bir el işçiliği ile kapağı mat sprey boya veya akrilik yalıtım malzemesi sürerek daha da estetik görünmesini sağlayabilirsiniz. Bu şekilde suya da dayanıklı olur.

Magnet Yapın

Buzdolabınızın üzerine çocuklarınızın da el kabiliyetlerini geliştirecek şekilde, kavanoz kapaklarından magnet yapabilirsiniz. Kavanoz kapağının üzerine çocuğunuzun kendi yaptığı çizimi, sevdiği bir figürü ya da bir manzara resmini keserek yapıştırın. Ayrıca kapakların üzerine ponpon, kurdele ve iplerle eğlenceli tasarımlar yapabilirsiniz. En son olarak bir hırdavatçıdan rahatlıkla bulabileceğiniz mıknatısları tutkal tabancasıyla kapağa yapıştırın ve buzdolabınızın üzerine asın.
Kapağın herhangi bir köşesine tarih de atarsanız çocuğunuzla birlikte yaptığınız eğlenceli bir hatıra da edinmiş olursunuz.

Saksı Bitkileri İçin

Kenarları kıvrık olan kapaklar ufak saksı bitkilerinin dibinden taşan suların yerlere akmasını önlemek için oldukça elverişlidir. Dibinde bir takım artıklar biriktiğinde evde başka kapağınız varsa seramik altlıkların aksine bu kapakları çöpe atıp yenileyebilirsiniz.

MANTAR TIPALAR

Mantar meşesinin kabuğu olan mantar dört yüz yılı aşkın bir süredir şişe ağızlarını sıkı kapamak için kullanılmaktadır. Mantar ağacının petek şeklindeki özel bir hücre yapısı vardır. Bir hücrenin diğer hücrelerle bağlantısı yoktur, her biri kendi başına kapalı ve havayla doludur. Bu nedenle, kabuk su geçirmez, ısı ve titreşimleri çok az iletir. Bu özelliklerine ek olarak mantarda mumsu doğal bir madde olan ve mantarın sıvı ve gazları sızdırmasını ve çürümesini önleyen suberin vardır.

Olta Mantarı Yerine Kullanın

Bu kesinlikle üstün teknoloji harikası bir alet değildir ama oldukça işe yarar. Mantar tıpaya zımba teli batırın ve teli üstten biraz yukarı çekerek misinayı arasından geçirip bağlayacak şekilde ayarlayın.

Çanak Çömleğin Mobilyaları Çizmesini Önleyin
Rüstik çanaklar çok güzeldir ama tabanları pürüzlü olduğu için mobilyaları fena çizer.
Mobilyanızı çizilmelerden korumak için mantardan ince tabakalar kesin ve bunları seramik tabakların tabanlarına yapıştırın.
Sıvıları Akıtmak İçin
Mantar Tıpa

Yağ veya sirke şişenizin sıvının kontrollü akmasını sağlayan orijinal bir mantar tıpası yoksa gidip bir tane satın almanıza gerek yok. İhtiyacınız olan şeyi mantar bir tıpada ufak bir delik açarak kendiniz yapın. Deliği maket bıçağı ile açabilirsiniz. Tıpayı takıp sıvıyı akıttıktan sonra deliği bantla kapatın.

Meşrubat Kapaklarının Yerine Kullanın

Meşrubat şişesinin kapağını kaybederseniz şişenin ağzını mantarla kapayabilirsiniz.
Parlak Güneş Işınlarından Sakının
Eskiden kriket ve Amerikan beysbol oyuncuları güneşin ve stadyumun parlak ışıklarından korunmak için mantarı yakıp bunula gözlerinin altını ovarlardı. Günümüzde oyuncular bu amaç için ticari ürünler kullanmaktadır. Ancak aynı işi mantar tıpayla yapmak hâlâ mümkündür. Bunun için mantar tıpanın ucunu mum alevine tutup yakın. Biraz soğumasını bekledikten sonra gözaltlarınıza sürün.

Sandalye Ayakları Zemini Çizmesin

Sandalyeyi yere sürterek çekip yerleri çizerken çıkan gıcırtı insanın için fena yapar. Hem bu sesin hem de zeminin çizilmesinin önüne geçmek için mantar tıpalardan ince tabakalar kesin. Ve kestiğiniz parçaları sandalye ayaklarının altına tahta tutkalıyla yapıştırın.

Boncuk Perde Yapın

Çocuk odası, genç odası ya da mutfak balkonları için süslü bir perde yapmak ister misiniz? Birkaç mantar tıpayı delin ve farklı boncuk ve süslerle bir kordona dizin. Bu şekilde istediğiniz sayıda kordon hazırlayın ve perde çubuklarına tutturun.

Küpeyi Tutturun

Küpe arkaları genellikle kutuların içinde kayboluverir. Her küpeye uyan bir arka bulmak da zor olabilir. Küpenin arkası için kestiğiniz ufak bir mantar parçası bu iş için çok elverişlidir

Takı Ve Oyuncak Yapın

Mantar tıpalardan orijinal takılar üretebilirsiniz. Tıpaları bir kesme tahtası üzerinde enlemesine ince ince kesin. Bir kolye ipine farklı renk ve boncuklarla birlikte sırasıyla geçirin.
Uçlarına da klips takın kolyeniz hazırdır. Kolyeyi, kestiğiniz mantar tıpaların üzerine yapıştırdığınız boncuklarla da yapabilirsiniz.
Çocuklarınızla birlikte mantar tıpalardan minik oyuncaklar yapabilirsiniz. İhtiyacınız olan şey bir keçeli kalem, düğme ve kürdan. Tıpanın üzerine ağız ve göz çizin. Minik boncukları buralara yapıştırın. Sonra da kürdanlarla el ve ayak yapın. Renkli iplerle saçlar da yapabilirsiniz.

Etiketler