Son Dakika

Kudüs kararı, Gazze katliamı ile 'yok olmaya' gidiyorlar

Birleşmiş Milletler, "Gazze'de 62 kişinin katledilmesi, yaklaşık 3 bin kişinin de yaralanması" gündemi ile olağanüstü toplandı. Yaşananlardan sorumlu tutularak eleştirilen, uzun tartışmalar boyunca dışlanan ABD Temsilcisi, toplantıyı tamamlayamadı.

Kudüs kararı, Gazze katliamı ile 'yok olmaya' gidiyorlar

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Gazze'deki katliam yüzünden olağanüstü olarak toplandı. ABD'nin daimi temsilcisi Niki Halley, ülkesine yönelik eleştirilerin yükseldiği esnada toplantı salonunu sessizce terk etmeyi tercih etti. 

Washington'la dünyanın kalanı arasındaki uçurumun açıldığının gözlendiği toplantıda, üye ülkelerin Gazze'deki şiddet olaylarından duydukları derin rahatsızlık da ifade edildi.

"KONUŞULMASINA GEREK YOK"
Öte yandan ABD'nin BM daimi temsilcisi Niki Halley ise konuşmasında Filistin'deki yaşananlara, can kayıpları ve yaralanmalara değinmeden, "İsrail'in 70'inci bağımsızlık yıldönümü" için kutlama cümleleri sarf etti. Daha ileri de giden Halley, "Konsey neden İran'daki şiddeti konuşmuyor? Yaşanan şiddet ile elçilik açılışı arasında bir ilişki bulunmuyor. Bunların burada konuşulmasına gerek yok" dedi. ABD, GAZZE İÇİN İRAN'I SUÇLADI
İran'ı 'terörist' olarak gösteren ABD, Gazze'deki yaşananların sorumlusu olarak Hamas işaret etti ve İsrail'in kendi sınırlarını koruduğunu iddia ederek, manipülatif bir konuşma yaptı.

BMGK'daki olağanüstü toplantı boyunca; "Kudüs" kararıyla Filistin'i kan gölüne çeviren ABD'nin diğer üye ülkeler karşısındaki yalnızlığı hissedildi. Bu tecrit, dışlanma dolayısıyla da ABD Temsilcisi Halley, toplantıyı tamamlayamadı.

Haber Merkezi

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.