Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Kumpasçılar Erdoğan’ın 20 telefon görüşmesini dinledi

Kumpasçılar Erdoğan'ın 20 telefon görüşmesini dinledi

“Selam Tevhid’de kumpas” iddianamesine göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Başbakanlığı döneminde sözde Kudüs Ordusu Terör Örgütü ile irtibatının tespiti iddiasıyla 20 telefon görüşmesi dinlenilerek, kayıt altına alındı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili İrfan Fidan tarafından hazırlanan iddianamenin müşteki ve mağdurlara yönelik gerçekleştirilen eylemler bölümünde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde yaptığı telefon görüşmelerinin nasıl dinlenildiği anlatıldı.

Buna göre, şüpheliler yürüttükleri soruşturma kapsamında, çok sayıda bakan, milletvekili, siyasetçi, üst düzey görevli ve bürokratlar, akademisyenler, gazeteciler, yazarlar, iş adamları, çeşitli sivil toplum kuruluşlarının başkan ve üyeleri hakkında sözde Kudüs Ordusu Terör Örgütü ile irtibatlarının tespiti iddiasıyla “silahlı terör örgütüne üye olmak, örgüt adına eylem ve faaliyette bulunmak” suçlamasıyla teknik takip (dinleme) kararları aldı.

Bu kapsamda bu kişilerin kullandıkları resmi ve özel telefonlar dinlenildi, hakkında fiziki takip kararları alınan birçok kişi soruşturmaya dahil edildi.

O dönemde Erdoğan’ın Başdanışmanı Sefer Turan’ın kullandığı Başbakanlık İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığı adına kayıtlı resmi telefon ile kendi adına kayıtlı telefonu, yine Başdanışman Mustafa Varank’ın kullandığı kendi adına kayıtlı telefonu 22 Kasım-18 Aralık 2013 tarihleri arasında herhangi bir hukuki gerekçeye dayanmadan kararlar üzerine teknik takibe alınarak, görüşmeler hard disklerde depolandı.

Eski AK Parti Milletvekili Faruk Koca’nın biri kendi adına kayıtlı olmak üzere kullandığı 6 telefonu, 30 Kasım 2012’den 18 Aralık 2013’e kadar farklı zaman aralıklarında dinlenildi.

Kemal Öztürk’ün Anadolu Ajansı Genel Müdürlüğü görevini yürüttüğü sırada resmi telefonu 13 Nisan 2012 ile 10 Ağustos 2012 arasında teknik takibe alındı. Öztürk’ün bu telefonu 16 Eylül 2013’te de ikinci kez teknik dinleme altına alınarak, 18 Aralık 2013’e kadar yapılan görüşmeleri kaydedildi.

İddianamede, “Müştekilerin konumları ve görevleri gereği özellikle Başbakan başta olmak üzere en üst düzey devlet yetkilileri ve bürokratlarıyla görüşme yapmalarının kuvvetle muhtemel olduğu açıktır. Bu durum müştekilerin ‘terör örgütü üyesi’ sıfatıyla dinlenilmesini talep eden şüphelilerce de bilinmektedir. Dinleme talebi için hazırlanan raporlarda belirtilen görüşmelerde Erdoğan’ın en yakınında bulunan müştekilerin terör ya da başka bir suç kapsamında dinlenilmesini gerektirecek herhangi bir suç unsuru yoktur” değerlendirmesine yer verildi.

İddianameye göre, Erdoğan’ın toplam 20 telefon konuşması dinlenerek, kayıtları depolandı.

Ahmet Davutoğlu’nun dinlenilmesi

İddianamede, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da Dışişleri Bakanlığı döneminde Başbakanlık İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığı adına kayıtlı Ali Sarıkaya ve Basın Danışmanı Osman Sert ile yaptığı toplamda 62 telefon görüşmesinin dinlenilip kaydedildiği belirtildi.

Etiketler