Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Kur’an-ı Kerim aşkı engel tanımaz

Kur’an-ı Kerim aşkı engel tanımaz

Ateşli havale nedeniyle doğumundan sadece 6 ay sonra görme kabiliyetini kaybeden Mahmut Kemikkıran, çocukluk döneminde Kur’an-ı Kerim okumayı öğrendi ve daha sonra kendisi gibi görme engelli hocasından aldığı derslerle hafız oldu.5 yaşından itibaren dedesinin sesinden dinleyerek Kur’an-ı Kerim’den bazı sureleri öğrendiğini aktaran Kemikkıran, 9 yaşından itibaren de kendisi gibi görme engelli bir hafız olan hocası Ahmet Bilgiç’ten ezber dersleri almaya başladığını söyledi.

3 yılda ezberledim

Evine yakın bir camide 33 yıl boyunca fahri imamlık yaptığını dile getiren Kemikkıran, şöyle dedi: “Gözlerim görmediği için dinleyerek 3 yılda Kur’an-ı Kerim’i ezberledim. Bana ayet ayet okunuyordu bende bunları tek tek ezberleyip bir sonraki sayfaya geçiyordum. Hafızlık eğitimini tamamladıktan sonra, mahallemizde bulunan camide 33 yıl boyunca fahri olarak imamlık yaptım. 2009 yılından itibaren de kendimi eğitim çalışmalarına adadım ve hafız yetiştirmeye başladım.”Başarısının sırrını hayatla barışık olmaya bağlayan Kemikkıran, azmin önünde tüm engellerin kırılacağını ifade etti.Kemikkıran, şimdi ise onlarca öğrencisine Kur’an-ı Kerim öğreterek, hayatına devam ediyor.