Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Kürt, Türk, Arap, Süryani teröre karşı el ele

Kürt, Türk, Arap, Süryani teröre karşı el ele

Mardin’de Türkçe, Kürtçe, Arapça, Süryanice ve İngilizce teröre tepki açıklaması yapıldı.
Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu çatısı altında bir araya gelen aileler, teröre karşı birlik ve beraberlik mesajı verdi.
Federasyon Başkanı Mehmet Şerif Öter yaptığı açıklamada, Türkiye’nin çok önemli bir süreçten geçtiğini, halkların iç barışı sağlaması gerektiğini belirtti. Barış ve kardeşlik ortamının tesisi için halklara önemli görevler düştüğünü ifade eden Öter, 30 yıldır süren çatışma ortamında başta Güneydoğu olmak üzere ülkenin olumsuz etkilendiğini ifade etti. Çözüm Süresi’nce bölgede geleceğe ve huzur ortamına yönelik umutların oluştuğunu dile getiren Öter, şunları söyledi:
“Buranın temel geçim kaynakları tarım ve turizmdi. Çözüm Süreci’nde bu iki alanda da kayda değer, önemli yatırımlar oldu. Huzur ortamı insanlara güven verdi; ama 7 Haziran’dan sonra şiddet ortamına dönüldü, ölümler başladı. Bu durum ülkedeki herkesi derinden üzdü. Ekonomi yerinden sarsıldı. Burada insanlar hayatlarından endişe etmeye başladı. Huzur olarak Türkiye’ye ve dünyanın birçok yerine model olabilecek şekilde, dillerin ve dinlerin kenti olan, Kürt’üyle Türk’üyle Süryani’siyle Arap’ıyla ve bütün etnik gruplarıyla burada birlik ve beraberlik içerisinde yaşıyoruz. Hepimiz barışın hizmetkârıyız.”
“Ortadoğu’da, Suriye’de yaşananları görüyoruz. Onun için bu süreçte birlik ve beraberliği yakalamalıyız” diyen Öter, birlik ve beraberliğin samimiyet ve iyi niyetle ortaya konulması gerektiğini vurguladı.

Etiketler