Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

“Kürt ve Türk milletlerinin bayrağı ayrı olmaz”

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki kanaat önderleri, artan terör saldırılarına tepki göstererek, huzur ve güven ortamının önemine işaret etti.

Medrese Alimleri Vakfı (MEDAV) Genel Sekreteri Nizamettin Yakışık, AA muhabirine, AK Parti’nin 10 yılda attığı devrim niteliğinde adımların, bölge için önemli olduğunu söyledi.

Türkiye’de barışın sağlanması için kardeşlik vasıflarının ortaya doğru şekilde konulması gerektiğini ifade eden Yakışık, “Türkiye’de barışın sağlanmasını, dış güçler ve onların ülkedeki uzantıları engelledi” dedi.

Çözüm Süreci’nin, Orta Doğu, Türkiye ve İslam alemi için büyük bir proje olduğunu belirten Yakışık, Türkiye’nin hem kendisi hem de İslam alemi için şartlar ne olursa olsun, barışı sağlaması gerektiğini vurguladı.

“Halk silah sesi duymak istemiyor”

Bitlis’in Güroymak ilçesinde yaşayan kanaat önderi Şeyh Abdulkerim Çevik de ülkede son 2 yılın çok güzel geçtiğini söyledi.

Son aylardaki terör olaylarından kimsenin fayda sağlayamayacağını vurgulayan Çevik, şöyle devam etti:

“Halkın morali bozuldu. Artık silah sesleri duymak istemiyorlar. Çözüm Süreci’nde her şey çok güzeldi. Tekrar ona dönülmesi gerekiyor. Doğu ve batıdaki kanaat önderleri, sivil toplum kuruluşları ve sözü geçen herkesin, barışa katkı sunması gerekiyor. 30-40 yıldır süren bu olaylardan kimse fayda görmedi.”

“Herkes bu ateşi durdurmalıdır”

Muş’taki kanaat önderlerinden Masum Yıkın ise son dönemde artan terör olaylarının herkesi üzdüğünü anlattı.

Barış için çalışılması gerektiğini kaydeden Yıkın, “Türkiye’nin güçlü kalması hepimizin yararınadır. Kürt, Türk, bütün vatandaşların, Türkiye toprakları üzerinde yaşayan herkesin yararınadır. Beraberce, bir arada yaşamak hepimizin faydasınadır. Bunu sağlamalıyız” diye konuştu.

Kanaat önderi Gıyaseddin Seçkin de sağduyu çağrısında bulunarak, “Aynı kıbleye yöneliyor, aynı Allah’a, kitaba inanıyor, aynı vatanı paylaşıyoruz. Oturup düşündüğümüzde birlikten, kardeşlikten başka hiçbir çaremizin bulunmadığını görüyoruz” dedi.

“Kürt ve Türk milletlerinin bayrağı ayrı olmaz”

Muharip Gaziler Derneği Muş Şube Başkanı Gıyaseddin Alkaş, Türk ve Kürt’ün binlerce yıldır kardeşliğini ilan ettiğini vurgulayarak, “Bu halk ‘yeter’ diyor. Halk bundan rahatsız” görüşünü paylaştı.

Terör olayları ve bazı eylemlerde haç simgeli flamalar taşındığını söyleyen Alkaş, şöyle konuştu:

“Haç Hristiyanlarındır. Esas meselemiz Türk ve Kürt milletinin kardeşliğidir. Haçlılar araya girdiğinde bu iki milleti, kardeşi birbirinden ayırıyorlar. Kürt milletinin bayrağı ayrı, Türk milletinin bayrağı ayrı olmaz. Bir ülkede iki bayrak olmaz. Ay yıldızlı bayrak, şehitlerin kanıdır. Kürtler şehit olmadı mı Çanakkale’de, Dumlupınar’da?”

Etiketler