Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

“Kurtarın bizi bu pisliklerden”

“Kurtarın bizi bu pisliklerden”

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, Diyarbakır’ın Sur ilçesinde yaşayan ve operasyon bölgesinde askere sığınan vatandaşlar dün, Türk Silahlı Kuvvetleri personeli tarafından güvenli bir bölgeye tahliye edildi.
TSK personelinin kontrol ettiği evlerde yaşayan vatandaşlar, “Biz bugüne kadar yüzleri maskeli 14-15 yaşlarındaki çocuklardan tokat yiyorduk. Bugüne kadar neredeydiniz? Geç de olsa geldiniz. Allah rızası için operasyonu sonuna kadar devam ettirin, bizi bu pislikten kurtarın” diyerek, terörle mücadele kapsamında yürütülen operasyonları destekledi. Yaşlı bir vatandaş ise güvenlik güçlerine derdini şöyle anlattı:
“59 yıldır burada yaşarım ben. Bu son 5 senedir yaşadıklarımı keşke ölseydim de yaşamasaydım. Kim bu adamlar? Bunlar, buraların çocukları olamaz. Buranın çocukları çok temizdi. Nereden geldi bunlar? Bunlar Kürt değil. Camilerimizi, evlerimizi yaktılar.”
Güvenlik birimlerinin paylaştığı fotoğraflarda ise askerlerin kendilerine sığınan ailelerin küçük kız çocuklarını, kucaklarına alarak engebeli yollardan geçirmeye çalıştıkları görülüyor.

13 TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ

Öte yandan, Şırnak’ın Cizre ve Diyarbakır’ın Sur ilçelerinde 13 teröristin etkisiz hale getirildiği bildirildi.
Cizre’de devam eden operasyonda etkisiz hale getirilen terörist sayısı 122’ye ulaştı. Şırnak’ın Silopi ilçesinde devam eden operasyonda ise 17 el yapımı patlayıcı imha edilirken, bir barikat kaldırıldı, 1 Kalaşnikof tüfek, 5 av tüfeği, 11 roketatar mermisi ve bir telsiz ele geçirildi.
Sur’da sürdürülen operasyonda da 19 Aralık’tan bu yana etkisiz hale getirilen terörist sayısı 30 oldu. İlçede ayrıca 2 el yapımı patlayıcı ile bir barikat imha edildi.
Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde 29 Temmuz 2015’te güvenlik güçlerine silahlı saldırı yaptığı belirlenen bir terörist, İstanbul’da güvenlik güçlerince yakalandı.

ANTİ-TANK ROKET BAŞLIĞI ELE GEÇİRİLDİ

Bu arada, Şırnak’ın Silopi ilçesinde yürütülen “Şehit Polis Muhammet Onur Operasyonu”nda teröristlerin bulunduğu bazı caddeleri kontrol altına alan güvenlik güçleri birçok barikatı da ortadan kaldırdı. Cudi Mahallesi’nde teröristlerin yola döşediği el yapımı patlayıcıyı tespit eden güvenlik güçleri, gerekli önlemleri almalarının ardından patlayıcıyı imha etti.
Güvenlik güçleri teröristlerce kullanıldığı tespit edilen evlerde de aramalarını sürdürüyor. Karşıyaka Mahallesi’ndeki bir evde yapılan aramada tüfek ve fişekler, tabanca ve tabancaya ait mermiler bulundu. Başak Mahallesi’ndeki bir evde ise aralarında anti tank roket başlıklarının da bulunduğu roket başlıkları ile tüfek ele geçirildi.

Etiketler