Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Kurtulmuş: Bölge halkı ‘hendek siyaseti’nden illallah diyor

Kurtulmuş: Bölge halkı 'hendek siyaseti'nden illallah diyor

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında, Çankaya Köşkü’nde düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısı devam ederken, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Epey uzun bir süredir devam eden hendek siyasetinin Türkiye’ye ne kadar ağır bir faturası olduğunu artık herkes görüyor. Sadece bunu söylerken bir ekonomik faturadan bahsetmiyorum. Bunu söylerken özellikle bölge halkının bu terör örgütünün hendek siyaseti dolayısıyla ne kadar zor şartlar altında yaşamak mecburiyetinde kaldıklarını ifade etmek istiyorum. Bölge halkı illallah diyor” ifadelerini kullandı.

“Bu süreç artık sona erdirilmelidir”

Bu sürecin artık sona erdirilmesi gerektiğini belirten Kurtulmuş, şunları kaydetti:

“Hendek kazmaktan, hendekler üzerinden siyaset oluşturmaya kalkmaktan vazgeçmelilerdir. Eğer böyle olmazsa Türkiye, her demokratik ülkenin yapacağı gibi kendi halkının, kendi insanlarının güvenliğini sağlamakla yükümlü bir hükümetle idare ediliyor, demokratik olarak seçilmiş bir hükümetle idare ediliyor. Demokratik bir hükümet, hiçbir demokrasi içinde hendek siyasetine teslim olmaz.”

Kurtulmuş, “Birçok ilçede bu mücadele devam ediyor. Bu mücadele devam ederken de tabii ki başta orada yaşayan sivil vatandaşlarımız, kamu görevlilerimiz olmak üzere, orada yaşayan, terör örgütünün dışındaki bütün unsurların güvenliğini sağlamak da devletin vazifesidir, güvenlik kuvvetlerinin vazifesidir” ifadelerini kullanarak, “Ümit ederim ki bu büyük yanlıştan, bu tarihi yanılgıdan dönerler, hendek siyasetinden bir an evvel vazgeçerler ve Türkiye’de yeniden demokratik bir ortam, özellikle bölgedeki sorunların çözülmesi için oluşur” diye konuştu.

Reform Eylem Planı

Kurtulmuş, “Reform Eylem Planı ile ilgili bugün Bakanlar Kurulu, detaylı Bakanlar Kurulu kararları imzalanmıştır” bilgisini veren Kurtulmuş, “Bunların başında evliliğin teşvik edilmesiyle ilgili Reform Eylem Planında ifade ettiğimiz ‘çeyiz destek hesabı’ kararlaştırılmış, uygulamaya konulmuştur. Gençlerimize istemeleri halinde faizsiz bir kredi verilmesi kararlaştırılmıştır, bunun imzaları atılmıştır” şeklinde konuştu.

“2016 yılı bütçesi Meclise sevk edilecek”

Kurtulmuş, bütçenin, Mecliste yasalaşması bakımından takvimin belirlendiğini kayderek, İnşallah 26-27 Aralık tarihlerinde 2016 yılı bütçesi Meclise sevk edilecektir” dedi.

Kurtulmuş, bu bütçe tasarısıyla birlikte Türkiye ekonomisinde önemli bir faz değişikliğinin de yaşanmaya başlanacağının altını çizmek istediğini belirterek, “Bir taraftan mali disiplin, makro istikrar, bunlara sonuna kadar bağlı kalınmakla birlikte Türkiye ekonomisinin reel gücünü artıracak, Türkiye ekonomisinin sağlam bir şekilde yere basmasını temin edilecek adımlar da bu bütçeyle birlikte atılacaktır” ifadelerini kullandı.

Öğretim üyeleri ile ilgili 72 yaş düzenlemesi

Kurtulmuş, “Yükseköğretim kurumlarında görev yapan öğretim üyelerinin, özellikle taşra üniversitelerinde görev yapan öğretim üyelerinin 72 yaşına kadar öğretim üyesi olmaları istisnai bir şart olarak devam ediyordu ve yıl sonu itibarıyla o da bitiyordu. Bundan sonra süresiz olarak bu 72 yaşına kadar üniversitelerde öğretim üyesi olarak devam edilmesi kararı alınmıştır” dedi.

Prim borcu ödeme süresi uzatıldı

Numan Kurtulmuş, “Bakanlar Kurulu’nda imzası atılan bir başka önemli karar ise biliyorsunuz, 60 güne kadar prim borcu olanlar Genel Sağlık Sigortası kapsamında olsalar dahi sağlık hizmetlerinden yararlandırılmıyorlardı. Bunların yararlandırılması için 31.12. 2015 tarihine kadar süre verilmişti. Bu sürenin 30.06. 2016 tarihine kadar, yani önümüzdeki yıl haziran sonuna kadar uzatılması kararlaştırılmıştır” şeklinde konuştu.

Etiketler