Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Kurtulmuş: Rusya meselesinin daha fazla büyümesini istemiyoruz

Kurtulmuş: Rusya meselesinin daha fazla büyümesini istemiyoruz

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, TGRT Haber’de katıldığı canlı yayında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. 

Rusya ile Türkiye arasında yaşanan soruna değinen Kurtulmuş, bunun aşılamayacak bir kriz olmadığını vurguladı.

Türkiye’nin büyük bir devlet refleksiyle birikimle hareket ettiğini, meseleye teenni ile yaklaştığını söyleyen Kurtulmuş, “Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı krizin rahatlıkla aşılması için üzerimize düşen her türlü sorumluluğu yerine getireceğiz, buna mukabil de teyakkuz halinde olacağız. Olası en kötü senaryoya da Türkiye’yi hazırlayacak şekilde sınırlarımızı, egemenliğimizi, Türkiye’nin ekonomik menfaatlerini, siyasi menfaatlerini koruyup kollayabilecek bir kararlılıkla teyakkuz içinde hareket edeceğiz” diye konuştu. 

Kurtulmuş, Türkiye ve Rusya arasındaki krizin aşılabileceğini ümit ettiklerini ne Türkiye’nin Rusya’yı ne de Rusya’nın Türkiye’yi kolay kolay gözden çıkaramayacağını vurgulayarak, “İki komşu ülkeyiz, iki ortak ülkeyiz, stratejik ortaklıkları olan ülkeyiz. Bu krizin çözülebilmesi için elimizden gelen her türlü gayeti göstermeye çalışıyoruz, diyalog kapılarının açık bulunmasına gayret ediyoruz” dedi.  

Kurtulmuş, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun önümüzdeki günlerde Belgrad’ta bir araya gelerek, kriz sürecinde iki ülke arasındaki ilk teması gerçekleştireceklerini, Rusya’nın aldığı ekonomik yaptırımlardan Türkiye’nin zarar görmemesi için detaylı bir şekilde çalıştıklarını söyledi. 

Kurtulmuş, “Türkiye-Rusya ilişkileri tekrar rotasına girer, eski kaldığı yerden devam eder diye ümit ediyoruz” dedi.  

Bölge ülkelerinde yaşanan sorunları anlatan Kurtulmuş, Rusya’nın kendi doğalgazını Avrupa piyasalarına çıkaracaksa en kolay, en rahat işbirliği yapacağı ülkenin Türkiye olduğunu söyledi.

“Doğrudan Suriye üzerinden ortaya çıkmış birçok krizle karşı karşıya kaldık”

“Doğrudan Suriye üzerinden ortaya çıkmış olan birçok krizle karşı karşıya kaldık” diyen Kurtulmuş, uçağın Türkiye sınırları içerisinde düşürüldüğüne dikkati çekti. Uçak düşürüldüğü zaman Rus uçağı olduğunun bilinmediğini vurgulayan Kurtulmuş, uçağın olay sırasında defaatle ikaz edildiğini anlattı.  Angajman kurallarını hatırlatan Kurtulmuş, “Dolayısıyla bu bütün yönleriyle Türkiye’nin haklı olduğu bir pozisyondur ve ama sonuçta istenmeyen bir durumdur. Şimdi bu durum üzerinden daha büyük kriz üretmek yerine bu durumu çözebilecek adımların atılması lazım, bunun için de siyasi ve askeri anlamda diyalog kanallarının açık tutulması lazım” diye konuştu.

Kurtulmuş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun katıldıkları uluslararası platformlarda Türkiye’nin görüşlerini dile getirdiğini aktararak, “Biz, bu meselenin daha fazla büyümesi, dallanıp budaklanmasından yana değiliz” dedi.

“Her şeye karşı bizim de tedbirlerimiz var”

Kurtulmuş, Rusya’nın Türkiye’ye yönelik yaptırım kararıyla ilgili şunları kaydetti:

“Bundan sonra a, b, c planı uygulanabilecek herşeye karşı bizim de tedbirlerimiz var. Burada Türkiye’de tarımla, ihracatla ilgili bütün kesimlerin mağduriyeti oluşmaması için neler yapılabileceğini biliyoruz. İnşallah böyle bir tablo karşımıza çıkmaz. Çıkarsa neler yapılabileceğini bunları bildiğimiz için bu anlamda rahatız. Vatandaşlarımız da müsterih olsun. İnşallah böyle bir ekonomik yaptırımın Rusya’nın ekonomik şartları bakımından da uzun süre sürmeyeceğini, uygulanmayacağını tahmin ediyoruz.”

“Önümüzdeki 4 yıl boyunca seçim yok”  

Numan Kurtulmuş, 64. Hükümetin bir reform hükümeti olduğunu, AK Parti hükümetlerinin yarım kalmış icraatlarını tamamlayacağını ifade etti.

Özellikle 2009’dan sonra hem Avrupa’daki ekonomi ve siyasetin hem Türkiye’nin içinde bulunduğu şartların değişmeye başladığına işaret eden Kurtulmuş, “2009’dan sonra AK Parti’nin daha önce çok hızlı yapmış olduğu reformlarda belli bir hız düşmesiyle karşı karşıya kaldık. Şimdi inşallah hızlı şekilde bu eksik kalanları tamamlayacak bir 4 yılımız var. Önümüzdeki 4 yıl boyunca seçim yok, hiç kesilmeden 2019’a kadar Allah’ın izniyle Türkiye hem siyasi hem ekonomik istikrar sağlanacak” dedi.

“Keşke bu gazetecilerin yargılanması tutuksuz devam etseydi”

Cumhuriyet Gazetesi yöneticileri Can Dündar ve Erdem Gül’ün tutuklanmasına ilişkin, Kurtulmuş, “Hükümet olarak da görüşümüzü açıkladık. Keşke bu gazetecilerin yargılanması, tutuksuz devam etseydi. Fakat sonuçta bu yargılamadan yasama, yürütme, yargı birbirinden bağımsız. İnanın ki biz de hükümet olarak olay ortaya çıktıktan sonra haberdar olduk. Dolayısıyla burada bu yargılama sürecinden sanki sorumlu hükümetmiş gibi kimse davranmasın. Burada hükümete eleştiri oklarını döndürmek de kimsenin hakkı değildir diye düşünüyorum. Bu gazetecilerle ilgili suçlamalar bizim de görebildiğimiz kadarıyla devlete ait olan bir takım mahrem bilgilerin, sırların ifşa edilmesi suçlamasıdır. Mahkemeler devam ediyor. Ümit ederiz ki mahkemeler adil bir şekilde karar verecektir, sonuçlarını da göreceğiz”  diye konuştu.

Diyarbakır’daki görüntülerde polisleri şehit eden insanların kaçtığını, çıkan çatışmada da Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin vefat ettiğini anımsatan Kurtulmuş, “Birilerinin Türkiye’yi terörle mücadelede eleştirirken, aynı şekilde Türkiye’nin her yerinde ilçelerini, sokaklarını terör yuvası haline döndürmüş terör çetelerine karşı üç çift laf söylemelerini bekleriz. Türkiye teröre karşı mücadelede mümkün olduğunca hassas, dikkatli davranıyor” dedi.

Paralel yapıyla mücadele

Paralel yapıyla mücadeleye ilişkin soru üzerine Kurtulmuş, “Bir günde oluşmuş bir yapıdan bahsetmiyoruz. Dolayısıyla bununla mücadele de bir günde bitecek değil. Bu artık sadece 64. Hükümet’in meselesi de değildir. Bu devletin bir kararlılığıdır. Milli Güvenlik Kurulunun takip ettiği bir meseledir” diye konuştu.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin bir genel başkan adayı için “Paralel yapının adamı” sözleri hatırlatılarak, “Bir siyasi partinin genel başkanlık yarışında bu konunun gündeme gelmesi size de ilginç gelmedi mi?” sorusuna Kurtulmuş, “Bu CHP’nin de MHP’nin de meselesidir. Bir gün gelir diğer partiler de bu meselelerle uğraşmak durumunda kalırlar” yanıtını verdi.

“Bu süreci bozan terör örgütüdür”

Numan Kurtulmuş, Milli Birlik ve Kardeşlik süreci konusunda, bu projenin Türkiye için hayati olduğunu belirtti. 

Kurtulmuş, şunları söyledi:

“Bu sürecin olmasını isteyen siyasi irade var, millet iradesi var. Barışın sağlanmasını, ülkede silahların susmasını, bombaların patlamamasını isteyen büyük bir irade var ama buna mukabil savaş devam etsin, insanlar ölmeye devam etsin isteyen bir takım karanlık odaklar da var. Bunların bir kısmı terör örgütü, bir kısmı da terör örgütünün ekmeğine yağ süren siyasi çevreler. Oslo görüşmelerini kim niçin deşifre etti? Oslo görüşmelerini deşifre edenlerle Nusaybin’de hendek kazarak terör estirenler arasında mantık itibarıyla bir fark yoktur.”

Bu süreci bozanın terör örgütü olduğunu ifade eden Kurtulmuş, “Türkiye’yi 1990’lara geri döndürmeye çalışan terör örgütüdür. Biz her hal ve şart altında terörün sona erdirilmesini, silahların gömülmesini talep ediyoruz, istiyoruz” diye konuştu.

Etiketler