Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Kuru üzüm alımlarına fiyat dopingi

Kuru üzüm alımlarıyla ilgili vatandaşa müjde veren Bakan Pakdemirli, “Üreticimizin TMO ve TARİŞ fiyatları altında ürün satmamaları öneriyoruz. 9 numara üzümü olan üreticimize 10 liranın altında işlem yapmamasını tavsiye ediyoruz.” dedi.

Sümeyye Aksu
Kuru üzüm alımlarına fiyat dopingi

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) ile TARİŞ arasında kuru üzüm alımına ilişkin işbirliği protokolü imzalandı. TMO ile Türkiye’nin en büyük kooperatif kuruluşu olan TARİŞ arasında gerçekleştirilen ve birçok alanda işbirliğini kapsayan protokol Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli başkanlığında TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal ve TARİŞ Üzüm Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Rıza Türker tarafından imzalandı.

“10 LİRANIN ALTINDA İŞLEM YAPMAYIN”

Bakan Pakdemirli, üzümün 10 liradan işleme girmesi için Türkiye Toprak Mahsulleri Ofisine tavsiyede bulundu.

İzmir ve Manisa’daki üzüm borsasında 9 numara üzümü 10 liradan alacaklarını söyleyen Pakdemirli, “Şu ana kadar aldığımız kuru üzümün yüzde 80’i 9 numaradır. Çiftçinin eline kesintiler gittikten sonra 9,85 lira net geçmiştir. 10 lira fiyat verdiğimizde bundan stopaj kesintisi oluyor.” diye konuştu.

Üreticinin TMO ve TARİŞ fiyatları altında ürün satmamaları konusunda öneride bulunan Pakdemirli, üreticinin 10 liranın altında işlem yapmamasını söyledi. Kuru üzüm arzı devam ettikçe alımlara devam edeceklerini belirten Pakdemirli, “TARİŞ ayrıca TMO garantörlüğünde kredi kullanacak. Kuru üzümün dün olduğu gibi yarında değerini koruyarak bundan ülkemiz ve üreticimiz için fayda sağlayacağız.” dedi.