Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Küskün muhaliflerin kurultay hayali suya düştü

Küskün muhaliflerin kurultay  hayali suya düştü

MHP’de muhaliflerin, Bahçeli’nin “Tanımıyoruz” demesine rağmen topladığı tüzük kurultayında alınan kararlara ilişkin usulsüzlük iddiasıyla yapılan başvuru neticesinde Ankara 3. Asliye Hukuk Mahkemesi, tedbir kararı vermişti. Karardan saatler sonra hem MHP Genel Merkezi hem de partiyi kongreye götürmekle görevlendirilen Müsavat Dervişoğlu Çankaya İlçe Seçim Kurulu’na başvuruda bulunmuştu. Çankaya İlçe Seçim Kurulu, tarafların başvurularını değerlendirerek karara bağladı. Çankaya YSK,  Ankara 3. Sulh Hukuk Mahkemesi’nde açılan dava sonuçlanıncaya kadar MHP kurultayının yapılamayacağını kararlaştırdı. Genel Merkez’in ve muhaliflerin ortak noktada buluştukları 10 Temmuz kongresinin yapılabilmesi için Ankara 3. Sulh Hukuk Mahkemesi’nin itirazı reddedip, alınan kararları onaylaması ya da suç duyurusunda bulunan delegenin dilekçesini geri çekmesi gerektiği bildirildi. 

Ocak ayının başından bu yana Türkiye’nin güvenliği ve bekası konusunda milli söylemlerde bulunan ve bu yüzden Paralel Yapı’nın hedefinde bulunduğu iddia edilen Devlet Bahçeli’ye karşı, ittifak yapan Meral Akşener, Sinan Oğan, Koray Aydın ve Ümit Özdağ, 8 Nisan’da Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi’nin kurultay kararı ile sevinci boğulmuştu. Tosya Asliye Hukuk Mahkemesi’nin kararı bozmasının ardından hayal kırıklığı yaşayan muhalifler, tedbir kararı nedeniyle 15 Mayıs’ta kurultayı gerçekleştirememiş ve Yargıtay’ın kararının beklenmesi konusunda anlaşılmıştı.

Yargı savaşı

Yargıtay 18. Hukuk Dairesi de muhalifleri haklı bulmuş, bunun üzerine Bahçeli ve kurmayları da seçimli kurultayın 10 Temmuz da yapılacağını duyurmuştu. Muhalifler ise Bahçeli’nin “Tanımıyoruz” dediği kurultayı 19 Haziran’da toplamıştı. Ancak, çok geçmeden bir delege kurultayda usulsüzlük yapıldığı iddia ederek mahkemeye başvurmuş, Ankara 3. Asliye Hukuk Mahkemesi ‘de tartışmalı kurultayda alınan kararla tedbir koyma kararı almıştı.

Kongre yapılmayacak

Karardan saatler sonra hem MHP Genel Merkezi, hem de partiyi kongreye götürmekle görevlendirilen Müsavat Dervişoğlu, Çankaya İlçe Seçim Kurulu’na başvuru da bulunmuştu. Çankaya İlçe Seçim Kurulu, tarafların başvurularını değerlendirerek karar bağladı. Çankaya YSK, Ankara 3. Sulh Hukuk Mahkemesi’nde açılan dava sonuçlanıncaya kadar MHP kurultayının yapılamayacağını kararlaştırdı. Bu durumda, MHP’nin 10 Temmuz’da kurultayının toplanabilmesi için Ankara 3. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin kararını esastan sonuçlandırması gerekiyor.

Çatlak büyük

Diğer yandan, Bahçeli’ye karşı ortak ittifak görüntüsü veren muhaliflerin arasındaki sorunun büyüdüğü gözlenmişti. 19 Haziran’da Akşener’in partililere hitap etmesi sonrası, Aydın’ın Akşener’in Paralel Yapı tarafından desteklendiği iddiası, gerginliği gözler önüne sermişti. Akşener’in desteği ile divan başkanı seçilen Dervişoğlu’nun da, diğer adaylar Bahçeli lehine adaylıktan çekilebilir iddiası kulisleri hareketlendirmişti.

Etiketler