Son Dakika

“Kusursuz” kriz planı

Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın akıbetiyle ilgili, Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’na aynı gün 2 uçakla gelen 15 kişinin arasında Veliaht Prens Selman’ın 2 yakın korumasıyla, Adli Tıp Kurumu başkanının da bulunması, “kusursuz” bir kriz planı yapıldığı izlenimi veriyor.

“Kusursuz” kriz planı

Türkiye sevdalısı olarak bilinen, Suudi Arabistan hanedanlığına muhalefetiyle tanınan gazeteci Kaşıkçı’nın, Suudi yetkililerin konsolosluk binasından çıktıktan sonra kaybolduğu iddiasının yalan olduğu tescillendi.

Kaşıkçı'nın 2 Ekim'de evlilik işlemleri için gittiği Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'ndan bir daha çıkmadığı bilgisine ulaşıldı. Kaşıkçı’nın gittiği başkonsolosluk binasında aynı saatlerde, Suudi vatandaşları taşıyan 2 uçakla gelen 15 kişilik bir ekip de bulunuyordu.

SELMAN’IN 2 YAKIN KORUMASI

Yürütülen soruşturma sonucu, 15 Suudi arasındaki Dr. Salah Muhammed Al Tubaigy’nin Adli Tıp Kurumu’nun başında bulunduğu, Muhammed Saad Al Zahrani ve Thaar Ghaleb T. Alharbi’ninse kraliyet koruma görevlisi olduğu anlaşıldı.

Kraliyet koruma görevlisi olduğu belirtilen Muhammed Saad Al Zahrani ve Thaar Ghaleb T. Alharbi’nin Suudi Arabistan resmi haber televizyonu Ekhbariya’da yayınlanmış bir görüntüsüne de ulaşıldı.

5 Nisan 2017 tarihli görüntüde yer alan iki ismin Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın yanında koruma olarak yer aldığı öne sürüldü.

Başta Suriyeliler olmak üzere milyonlarca Suriyeli’ye kucak açan Türkiye, binlerce sürgün hayatı yaşayan insanların da yuvası konumunda. İdam kararları veya ölümle tehdit edilen Mısır, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri gibi birçok ülkeden gelen muhalefetin evi konumundaki Türkiye, Suudi Arabistan tarafından planlanan Cemal Kaşıkçı vakasıyla bir krize sürüklenmek isteniyor.

2 Ekim’de Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nda 2 uçak dolusu her türden ve meslekten olan Suudiler ile yaşananlar, burada Cemal Kaşıkçı’nın başına gelenler, Türkiye’nin konumunu etkilemek isteyen kusursuz bir komplonun işareti gibi görünüyor.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.