Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Kutlu direniş 301. gününde

Yaptığı direnişle oğlunu terör örgütü PKK’dan kurtaran Hacire anneyi örnek alan ailelerin HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde başlattığı evlat nöbeti 300’ncü gününde de devam etti. Toplumun vicdanı kör olmamış tüm kesimlerinin destek verdiği ve şimdiye kadar 13 ailenin yavrusuna kavuştuğu onurlu direniş, bebek katili PKK’ya karşı bölge halkının haklı bir isyanı olarak sürüyor.

Kutlu direniş 301. gününde

Canını ortaya koyarak başlattığı direnişle oğlunu terör örgütü PKK’dan kurtaran Hacire Anne’yi örnek alan yüzlerce ailenin, bayrağı devralarak HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde sürdürdüğü evlat nöbeti tam 300 günü geride bıraktı. Tehditlere boyun eğmeyen anne ve babalar için bu onurlu direnişte asla pes etmek yok.

Tek arzuları terör örgütü tarafından kendilerinden koparılan evlatlarına kavuşmak olan ailelerin sesini tüm Türkiye duydu.

Başta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendilerine desteğini her fırsatta ifade ettiği Diyarbakır annelerine siyaset, sivil toplum, şehit aileleri, spor ve sanat dünyasından büyük destek geldi.

PANDEMİ ENGEL OLAMADI

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgını döneminde bile aileler, evlatları için oturma eyleminden vazgeçmedi. Kronik hastalığı olanlar ve ileri yaşlılara getirilen kısıtlamalar nedeniyle oturma eylemine ara verenlerin yerine geriye kalanlar tedbirlere uyarak eylemlerine devam etti.

HAİN PLANLARI ALTÜST ETTİLER

Gösterdikleri cesaretle katil örgütün bölge insanının boynuna geçirmeye çalıştığı zinciri kırıp atan aileler, PKK’nın zulmüne uğrayan tüm vatandaşlara örnek oldu.

Direnişlerinin kararlılıkla sürdüren aileler, taşeron örgütün mezaliminden canı yanan herkesi eyleme çağırdı. Gün gün artan nöbetteki aile sayısı, bölge insanını vatan düşmanı yapmaya çalışanların sinsi planlarını alt üst etti. Kararlı duruşlarından taviz vermeyen aileler kendi çocuklarını kurtarmaya çalışmanın yanı sıra örgütün kandırmaya çalıştığı yüzlerce çocuğunda bataklığa çekilmesine mani oldu.

Terör örgütü PKK tarafından kandırılarak dağa kaçırılan çocukları için HDP Diyarbakır İl Başkanlığı binası önünde oturma eylemi yapan ailelerin evlat nöbeti 300’üncü günü geride bıraktı. Evlat hasreti çeken aileler onurlu direnişlerine kararlılıkla devam ediyor.

TÜRKİYE TOPLUMU ANNE FERYADINA SESSİZ KALMADI

Tek arzuları terör örgütü tarafından kendilerinden koparılan evlatlarına kavuşmak olan ailelerin sesini tüm Türkiye duydu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın desteğini her fırsatta ifade ettiği Diyarbakır annelerini, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yanı sıra siyasetçi, sanatçı, gazeteci, yazar, sporcu, sivil toplum kuruluşu temsilcisi, kanaat önderi, din adamı, şehit ailesi, gazi, esnaf, muhtar, öğretmen ve gurbetçiler olmak üzere toplumun her kesiminden binlerce kişi ziyaret etti.

Bosna Hersek’in Srebrenitsa şehrinde 11 Temmuz 1995’teki soykırımda çocukları şehit edilen annelerin kurduğu Srebrenitsa Anneleri Derneği üyeleri de Diyarbakır’da evlat nöbeti tutan aileleri yalnız bırakmadı. Acıların paylaşıldığı,desteklerin iletildiği ziyaretlerde
kimi zaman dualar okundu kimi zaman da duygusal anlar yaşandı, gözyaşı döküldü. Çok sayıda sanatçı, gazeteci, yazar ve televizyon sunucusu da ailelerle görüştü, yaşadıklarını dinledi, desteklerini iletti.

SALGIN BİLE DİRENİŞE ENGEL OLAMADI

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgını döneminde bile aileler, evlatları için oturma eyleminden vazgeçmedi. Evlat nöbetindeki anne ve babalardan yaşlı ve kronik hastalığı olanlar getirilen kısıtlamalar nedeniyle oturma eylemine ara verdi. Geriye kalanlar ise maske takarak, temizlik ve sosyal mesafe kuralına dikkat ederek eylemlerine devam etti.