Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Mahalle sakinleri iftarı her gün birlikte yapıyor

Mahalle sakinleri iftarı her gün birlikte yapıyor

Ankara’nın Çubuk ilçesindeki Yukarı Çavundur Mahallesi’nde yaşayanlar, 7 yıldır sürdürdükleri iftar geleneğiyle diğer mahallelere de örnek oluyor. Mahallede 7 yıl önce bir işadamı tarafından başlatılan ve daha sonra mahalle halkı tarafından sahiplenilerek sürdürülen iftar geleneği, bu ramazanda da devam ediyor. Ramazan ayı boyunca her akşam Yukarı Çavundur Mahallesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin avlusunda bir araya gelen vatandaşların iftariyeliklerini, mahallede her gün farklı bir aile üstleniyor. Dernek binasındaki mutfakta aşçılar tarafından hazırlanan iftar yemeklerini mahalleliler sıraya girerek alıp, birlikte yiyor.

Yukarı Çavundur Mahallesi Muhtarı Ahmet Kuru, bir günlük yemeğin masrafını her gün bir kişinin üstlendiğini söyledi. Kuru, “Bu sene de geleneğimizi sürdürüyoruz. İnşallah gelecek yıllarda da devam ettireceğiz. Ramazan ayı boyunca burada her gün yemek veriliyor. Yemekleri hali vakti yerinde olan vatandaşlarımız karşılıyor.” dedi.

GÜNLÜK ORTALAMA 600 KİŞİ BİRLİKTE İFTAR AÇIYOR

Ramazan ayı boyunca evlerde iftar sofrası kurulmadığını ifade eden Yukarı Çavundur Mahallesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Osman Şahbudak ise, şunları söyledi:

“Eskiden her aile köye çıkar, her evi dolaşır davet yapardı. Ev kaç insan alıyorsa o kadar kişiyi iftara davet ederdi. Daha sonra burada bir iş adamımız bu geleneği başlattı. İkinci yıl başka bir iş adamımız 30 gün boyunca iftar yemeği verdi. Biz de dernek olarak onların başlattığı geleneği devam ettirmek istedik. Şu anda her gün bir vatandaşımız iftar yemeğinin masrafını veriyor. Biz de dernek olarak sadece organizasyonunu yapıyoruz. Burada yaklaşık 600 kişiye her gün iftar yemeği veriyoruz.”