Son Dakika

Mahir Ünal: Artık dijital kampanyalar dönemi başlıyor

AK Parti Tanıtım ve Medyadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, yerel seçim çalışmalarında "çevreci ve dijital" bir kampanya süreci planladıklarını belirterek, artık klasik kampanyalar döneminin sona erdiğini ifade etti.
Mahir Ünal: Artık dijital kampanyalar dönemi başlıyor AA

AK Parti Tanıtım ve Medyadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, Cumhurbaşkanı Recep Tayyiip Erdoğan'ın AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda yaptığı, "Gürültü ve görüntü kirliliği oluşturan propaganda yöntemlerini terk ediyoruz" açıklamasının ardından yerel seçim çalışmaları konusunda açıklamalarda bulundu.

ÇEVRECİ VE DİJİTAL KAMPANYA SÜRECİ 

Yerel seçim çalışmalarında "çevreci ve dijital" bir kampanya süreci planladıklarını belirten Ünal, "Çünkü bir taraftan Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi'nin himayelerinde sıfır atık çalışmaları devam ederken çevreye duyarlı, çevreyi sürdürebilir ve çevreyi korumaya dayalı yeni bir anlayış, tüm dünyada ve Türkiye'de hızla yerleşirken kampanyalarımızın çevreci olmaması, kampanyalarımızın çevreyi kirleten, hem görüntü hem de ses kirliliği oluşturan bir şekilde olması tabii ki kabul edilemez." ifadelerini kullandı.

"DAHA ÇOK SEÇMENE ULAŞILIYOR"

Ünal, klasik kampanya dönemlerinin kapandığına işaret ederek, "Daha çevreci ve mesajların doğal olarak daha çok dijital ortamda seçmene ulaştığı, çünkü Türkiye'de 51 milyon sosyal medya kullanıcısı var ve ortalama 3 saat sosyal medyada insanlar vakit geçiriyorlar. O yüzden AK Parti olarak biz aslında 24 Haziran seçimlerinde biraz uyguladık." ifadelerini kullandı.

AK Parti'nin 1,5 milyon teşkilat mensubunu sanal ortama taşıdıklarını dile getiren Ünal, "Sanal ortamda da bir genel merkez oluşturduk yani 1,5 milyon teşkilat mensubunun birbiriyle sosyal ağlar üzerinden anlık konuşabildiği interaktif, akışkan ve anlık bir seçim kampanyası planlıyoruz. Tabii ki klasik kampanyanın diğer öğeleri olan televizyon, gazete ve açık hava konuşmaları, bunlar yine olacak, sloganlar yine olacak." diye konuştu.

"GÖRÜNTÜ VE SES KİRLİLİĞİ OLUŞTURAN BİR KAMPANYA OLMAYACAK"

Ünal, yeni kampanya dönemine ilişkin, şunları kaydetti:

"Şehirlerimizde kesinlikle görüntü ve ses kirliliği oluşturan bir kampanya olmayacak. Bu konuda diğer siyasi partileri de buna hassasiyet göstermeye davet ediyoruz. Bir taraftan da artık gündem televizyonlar ve gazeteler tarafından oluşturulmuyor. Artık gündem anlık, sosyal medyada gündem oluşuyor. Seçimin duygusu, atmosferi sosyal ağlar üzerinden oluşuyor ve sosyal ağlar üzerinden yönetiliyor.

Dolayısıyla, bir taraftan da tabii sosyal ağlar dezenformasyona çok açık, bilgi kirliliğine çok açık. Dolayısıyla biz seçmeni doğru bilgilendirmek, kendimizle ilgili konularda seçmene doğru bilgi sunmak, aynı zamanda teşkilatlarımızın ortak bir dil ve söylem üzerinden seçmeni bilgilendirebilmesi için genel merkezimizde oluşturduğumuz yeni bir sosyal ağ var, yaklaşık 1,5 milyon teşkilat mensubunun anlık konuşabildiği. Aynı zamanda AK Parti, 11 milyon parti üyesi olan büyük bir platforma sahip. Dolayısıyla parti üyelerimize dönük bir çalışma yürütüyoruz. Bununla beraber artık klasik kampanyalar dönemi sona eriyor ve dijital kampanyalar dönemi başlıyor."

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.