Son Dakika

"Malum üç teröristin adres ve koordinatlarını en iyi bilen ABD'dir"

MHP lideri Devlet Bahçeli, Türkiye-ABD ilişkilerini değerlendirdi. Bahçeli, terör örgütü PKK’nın elebaşıları için ödül koyan ABD’nin samimi olmadığını ifade ederek “Senaryo farklıdır. Malum üç teröristin adres ve koordinatlarını en iyi bilen ABD'dir" değerlendirmesinde bulundu.

"Malum üç teröristin adres ve koordinatlarını en iyi bilen ABD'dir"

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “ABD’nin maksadı başkadır, senaryo farklıdır. Yeni bir cambaz oyunu sahnededir. Akıllarınca YPG’yi sivriltip PKK’yı sobeliyorlar. Çok iyi biliyorlar ki; PKK=YPG’dir” ifadelerini kullandı. Bahçeli Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Türkiye-ABD ilişkilerinin tarihsel gelişimini özetledikten sonra, PKK’nın elebaşlarından Cemil Bayık, Murat Karayılan ve Duran Kalkan için ödül koyan ABD ile ilgili "PKK'lıların başına ödül koydular. Halbuki, malum üç teröristin adres ve koordinatlarını en iyi bilen ABD'dir. İsteseler bu canileri elleriyle koydukları gibi bulurlar" ifadelerini kullandı.

Bahçeli terör örgütlerinin taşeronluğunu üstlendiği asıl oyuna dikkati çekerek "ABD’nin maksadı başkadır, senaryo farklıdır. Yeni bir cambaz oyunu sahnededir. Akıllarınca YPG’yi sivriltip PKK’yı sobeliyorlar. Çok iyi biliyorlar ki; PKK=YPG’dir. Hatta PKK=FETÖ=YPG’dir. PKK’lı teröristlerin başına ödül koymuşken, FETÖ’cüleri ne yapacaklar, hasıraltına nasıl itecekler? ABD ödül koymasına koysun, fakat terörle mücadelemize gölge düşürmesin, YPG ile FETÖ muhafızlığına heves etmesin" dedi.

Bahçeli bağımsız bir Kürt devleti kurmanın Büyük Ortadoğu Projesi'nin bir parçası olduğuna ve bölgede İsrail'in işine yarayacağına işaret ederek “Güney sınırlarımız boyunca sözde büyük Kürdistan (yani büyük İsrail) kuracaklarını sanıyorlarsa, Türk milleti ve Türkiye bu hıyanete asla izin ve icazet vermeyecektir” cümlesini paylaştı.

MHP lideri Bahçeli’nin sosyal medya hesabındaki paylaşımında şu ifadeler yer aldı:

Türkiye, ABD’yle 1945 baharında yapılan San Francisco Konferansı’ndan beri dalgalı bir seyir, inişli çıkışlı bir süreç, sabır ve sinirleri gerip gerip yumuşatan bir ilişki safhası yaşadı. Adımıza müttefik dendi, ne var ki iki ülke arasındaki sorunlar hiçbir zaman eksilmedi.

Stratejik ve model ortaklığı içinde buluştuk, dostluk ilişkisiyle avunduk;her seferinde hayal kırıklığına,her defasında heyecan kısırlığına savrulduk.ABD’yle Türkiye’nin tarihsel ve egemenlik çıkarlarının bugünkü kadar cepheleşip cendereye girmesine hiçbir dönemde de şahit olmadık.

ABD’de Kongre ara seçimleri 6 Kasım’da yapıldı. Demokratlar Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu ele geçirdi. Trump sıkıştı, siyaseten zora girdi, dara düştü. Senato’daki üstünlüğü ise kendisini bir nebze de olsa rahatlattı.

ABD’de Kongre ara seçimleri 6 Kasım’da yapıldı. Demokratlar Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu ele geçirdi. Trump sıkıştı, siyaseten zora girdi, dara düştü. Senato’daki üstünlüğü ise kendisini bir nebze de olsa rahatlattı.

Önemli olan ABD’nin bundan sonra Türkiye’yle ilişkilerini nasıl ve ne şekilde tesis edeceğidir. Bunu kararlı bir şekilde takip edeceğiz.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.