Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Mantı ve gözleme satarak 800 öğrenciye destek oldular

Mantı ve gözleme satarak  800 öğrenciye destek oldular

Dernekte haftada bir gün bir araya gelen kadınlar, sabahın erken saatlerinden itibaren hazırlıklara başlıyor. Aralarında görev dağılımı yapan kadınların bir kısmı mantı ve gözlemeleri hazırlarken, bir bölümü de bunları pişirerek servise hazır hale getiriyor. Mantıyı 6 liraya, gözlemeyi 4 liraya satan kadınlar, elde ettikleri gelirle öğrencilere burs imkanı sağlıyor.

Derneğin başkan yardımcısı Nuray Varol, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mantı ve gözleme satışından sağladıkları gelirle bu yıl için belirlenen ihtiyaç sahibi 65 öğrenciye burs verildiğini, 2001 yılında başlattıkları projeyle 800 üniversite öğrencisine maddi destekte bulunduklarını anlattı.

Boş vakti olan ev hanımlarına “destek olun” çağrısında bulunan Varol, şöyle dedi:

“Buraya evde boş vakti çok olan tüm anneleri de davet ediyoruz. Burs verdiğimiz öğrencilerimizin sayısını artırmak için gönüllü annelere ihtiyacımız var. 65 öğrenciye her üç ayda 400 lira gönderiyoruz. Öğrenci anneleri ve gönüllü annelerle beraber ortak bir çalışma yürütüyoruz. Kendi alın terimizle kendi çocuklarımızı okutuyoruz. Herkesi buraya davet ediyorum mantı ve gözleme yiyerek öğrenci okutabilirsiniz diyorum.”

Ailelerinden ayrı şehirlerde üniversite öğrenimi gören ihtiyaç sahibi öğrencilerin eğitimlerini tamamlamalarına yardımcı olmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getiren Varol, dernek binasında hazırlanan ürünlerin esnaf ve vatandaşlara satıldığını söyledi.
Hacettepe Üniversitesinde eğitimine devam eden kızına burs sağlamak amacıyla her hafta çalışmalara katıldığını belirten Birsen Sürmeli de “Bir çocuğuma burada emek vererek burs sağladım, o şimdi öğretmen oldu.
Öğrenciliği devam eden diğer kızıma da maddi açıdan destek olmak amacıyla derneğimizin çalışmalarında bulunuyorum” dedi.