Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Kardeşlerini Unutma Beklenen Sensin

Marketlere maskesiz girmek yasak mı? Corona virüsü nedeniyle marketlere ve pazarlara maskesiz girmek yasaklandı mı?

Marketlere maskesiz girmek yasak mı? Corona virüsü nedeniyle marketlere ve pazarlara maskesiz girmek yasaklandı mı?

Çin merkezli corona virüs (covid-19) dünyayı tehdit etmeye devam ediyor. Kamu yetkilileri de bu salgına karşı yeni önlemler almaya devam ediyor. En son alınan tedbirleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıkladı. Erdoğan, 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olanların ardından 20 yaş altına da sokağa çıkma yasağının getirildiğini açıkladı. Diğer bir tedbir ise market ve pazarlarla ilgili. Peki, Marketlere maskesiz girmek yasaklandı mı? Corona virüsü nedeniyle marketlere ve pazarlara maskesiz girmek yasak mı? İşte ayrıntılar…

Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşların sadece çalışma ve temel ihtiyaç malzemelerini temin için sokağa çıkmasını, bunun dışında herkesin evinde kalmasını sağlamayı amaçladıklarını vurguladı.

Corona virüsü nedeniyle marketlere ve pazarlara maskesiz girmek yasak mı?

Dışarıya çıkmak zorunda olan vatandaşlar için de yeni bir uygulama başlattıklarına dikkati çeken Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yarından itibaren pazar yerleri ve marketler gibi insanların toplu şekilde bulunduğu tüm alanlarda herkesin maske takması zorunlu olacaktır. İnsanların toplu olarak çalışmaya devam ettiği iş yerlerinde de benzer tedbirler alınacaktır. Tüm bunlara ilave olarak, Türkiye genelinde insan hareketliliğini azaltmak için gereken tedbiri almayı sürdüreceğiz. Şehirlerimizin tamamında insan hareketliliğini azaltmak için gereken ilave tedbirler, yarından itibaren İl Pandemi ve İl Hıfzısıhha Kurulları tarafından alınıp uygulanabilecektir. Sokaklar dahil tüm kamuya açık mekanlarda kalabalık oluşturacak şekilde asla bir arada bulunulamayacak, sosyal mesafeye en az 3 adım olarak mutlaka riayet edilecektir. İkazlara uymayarak aksi yönde davranışlar sergilemekte ısrar edenlere gereken idari ve adli cezalar tereddütsüz şekilde uygulanacaktır.”

20 YAŞ ALTINA SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI

Bir başka tedbire işaret eden Erdoğan, “Ülkemizin tamamında daha önce 65 yaş üzerine uyguladığımız sokağa çıkma kısıtlamasını 20 yaş altı için de getirmektir. Gece yarısından itibaren 1 Ocak 2000 ve üstü tarihli doğumlular da tıpkı 65 yaş üstü gibi sokağa çıkamayacaktır. Bununla gençlerimizi de çocuklarımızı da ciddi manada kontrol altına, karantina altına almak durumundayız. Yani ’65 yaş üstü sıkıntıda da 20 yaş altı sıkıntıda değil’ diye elimizde böyle bir garanti yok.” diye konuştu.

Marketlere maskesiz girmek yasak mı? Corona virüsü nedeniyle marketlere ve pazarlara maskesiz girmek yasaklandı mı?