Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Marmaray’dan tarihi geçiş ekonomide işaret fişeğini ateşledi

Asya'dan Avrupa'ya Marmaray tüp geçişini kullanarak kesintisiz gidecek ilk yük treni Chang'an Ayrılıkçeşmesi istasyonundan geçiş yaparak yolculuğuna devam etti. Çin’in Xi’an kentinden çıkan Chang’an Treni, Çin'den kalkıp Marmaray Tüp Geçidini kullanan ilk yük treni unvanına sahip olarak, yolculuğunu Çekya'nın başkenti Prag'da sonlandıracak.

Hasan Taşkın
Marmaray’dan tarihi geçiş ekonomide işaret fişeğini ateşledi

Marmaray tüp geçişini kullanarak Avrupa’ya kesintisiz gidecek ilk yük treni, 6 Kasım tarihinde saat 16.30’da düzenlenen tören ile tarihi Ankara Garı’ndan Çekya’nın başkenti Prag’a uğurlandı. Marmaraydan iki parça halinde geçen trenin Kapıkulede yeniden birleştirilerek tek parça olarak yoluna devam edeceği öğrenildi.

42 tıra eşdeğer elektronik ürün yükünü taşıyan China Railway Ekspress, toplam uzunluğu 820 metre olan 42 adet konteyner yüklü vagonla; 2 kıta, 10 ülke, 2 denizi aşarak, 12 günde 11 bin 483 kilometre yol kat edecek.

EKONOMİYİ CANLANDIRACAK

Geçtiği güzergah itibariyle paydaş ülkeler adına başta Çinli, Kazakistanlı, Azerbaycanlı ve Gürcistan’lı yetkililerle beraber Türk menşeli Projeye uzun yıllarca emek ve katkı sağlamış şirket ve yetkilileri de katıldı. Katılan yerli Girişimciler arasında “İpek Yolu Hava Projeleri” şirketinin kurucu başkanı Cem Kanioğulları da yer aldı.

Cem Kanioğulları projelerine 2012 yılında start verdiklerini belirterek, projelerinin asıl amacının Türkiye ve Çin Merkezli Oluşturulacak Ticari mükemmeliyet noktaları ile “Kuşak-Yol” hattı üzerindeki proje ülkeleri ile bağlantılı olarak, havadan ve demir yollarıyla, tarifeli yolcu ve tarifeli yük seferleri gerçekleştirmeyi planladıklarını belirtti. Bir diğer taraftan karşılıklı öğrenci değişim programları, Yerel yönetimler arası ilişkileri geliştirme ve Kardeş şehir projeleri gibi Sosyal Programları da şirket olarak planlamakta olduklarına belirtti.

Çin ticaretinin Türkiye üzerinden geçişine köprü vazifesi gören Uluslararası İslam İş Teşkilatı Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda Türk Dünyası Dayanışma ve Yardımlaşma Platformu Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Mustafa Cankat Aytek de tarihi güne tanıklık edenler arasında yer aldı.

Hangi duraklardan geçiyor?

Tren güzergahında bulunan ülkeler; Çin, Kazakistan, Azerbaycan, Gürcistan, Türkiye, Bulgaristan, Sırbistan, Macaristan, Slovakya ve Çekya. Trenin Türkiye güzergahı ise Ahılkelek, Kars, Erzurum, Erzincan, Sivas, Kayseri, Kırıkkale, Ankara, Eskişehir, Kocaeli, İstanbul ve Kapıkuleden (Edirne) oluşuyor.

Hasan Taşkın / Diriliş Postası

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri