Son Dakika

“Mavi Vatan” ile şer odaklarına gözdağı verilecek

Türk Silahlı Kuvvetleri, Ege ve Doğu Akdeniz’de aynı anda gerçekleştirileceği Mavi Vatan Tatbikatı ile son dönemde bölgede Türkiye’yi denklemin dışına iterek ticari çıkar peşinde koşan Güney Kıbrıs, İsrail, Yunanistan ve Mısır gibi şer ittifaklarına gözdağı verilecek.
“Mavi Vatan” ile şer odaklarına gözdağı verilecek

Doğu Akdeniz, sahip olduğu enerji kaynaklarıyla uluslararası alanda cazibe merkezi haline geldi. Henüz keşfedilmeyi bekleyen doğalgaz ve petrol kaynakları pek çok ülkenin ve petrol şirketinin ilgisini çekerken yeni bir rekabet alanı haline geldi. Doğu Akdeniz’de, Türkiye’nin 572 yıllık enerji ihtiyacını karşılayacak 3 trilyon dolarlık doğalgaz rezervleri üzerinde büyük oyun oynanıyor. Yunanistan ve Rumlar, Mısır ve İsrail’in Türkiye karşıtlığını, Lübnan ve Libya’nın ihmalini fırsata çevirmeye çalışıyor.

TÜRKİYE’YE KARŞI KİRLİ İTTİFAK

Bölgede son dönemde yaşanan gelişmeler, Türkiye’yi denklemin dışına itmeye çalışan girişimlerin arttığını gösteriyor. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve Yunanistan, yanlarına İsrail ve Mısır’ı da alarak bölgede Türkiye’ye karşı bir blok kurdu. Bu ülkelere ek olarak İtalya, Ürdün ve Filistin’in katılımıyla Doğu Akdeniz Gaz Forumu kurularak Türkiye’nin de hak sahibi olduğu denizde kirli hesaplar dönmeye başladı. Doğu Akdeniz’de Türkiye’yi saf dışı bırakmayı amaçlayan bu girişime karşı TSK unsurları, Mavi Vatan Tatbikatı ile cevap verecek. Donanmanın şimdiye kadarki en büyük tatbikatı olacak faaliyet, 27 Şubat-8 Mart tarihlerinde yapılacak.

EN BÜYÜK DENİZ TATBİKATI

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından bu yıl ilk defa düzenlenecek tatbikatın Cumhuriyet tarihinin en büyük deniz tatbikatı olacağı belirtiliyor. Tatbikata Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndan muharip ve yardımcı sınıf gemilerle deniz-hava vasıtaları, kıyı birlikleri, SAT ve SAS timleriyle Kara Kuvvetleri, Hava Kuvvetleri ve Sahil Güvenlik Komutanlığı unsurları katılacak. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterine yeni katılan silah ve sistemlerin de kullanılacağı tatbikat, Karadeniz, Ege ve Doğu Akdeniz’de aynı anda icra edilecek. Türkiye, Barbaros Hayrettin Paşa sismik araştırma gemisi refakatindeki Tanux-1 ve Apollo Moon gemileri ile birlikte Türk kıta sahanlığında araştırmalarına başlamıştı.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.