Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

“Meclis, Başkanlık Sistemi’ne daha fazla duyarsız kalamaz”

“Meclis, Başkanlık Sistemi’ne  daha fazla duyarsız kalamaz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde muhtarları kabulünde yaptığı konuşmada, dünyanın en gelişmiş ülkelerinin Başkanlık Sistemi ile yönetildiğini belirterek, “Demek ki burada bir özellik var. Öyleyse biz bundan niye korkuyoruz, niye çekiniyoruz, niye kaçıyoruz? Dert başka” dedi.
Erdoğan, “Bu konuda karar merci önce TBMM, ardından milletimiz olacaktır. Ama artık milletimizin de açık ve güçlü bir talebi haline gelmiş olan bu konuya Meclisimizin, Meclis’te temsil edilen siyasi partilerimizin daha fazla duyarsız kalamayacağı kanaatindeyim. Siz muhtarlarımızdan da bu meseleyi hem milletimiz hem de tüm partilerden siyasetçiler nezdinde gündeme getirmenizi, düşüncelerinizi kendileriyle paylaşmanızı bekliyorum” şeklinde konuştu.

“TEREDDÜDÜMÜZ YOKTU”

Hava sahasını ihlal eden Rus uçağının düşürülmesine ilişkin de açıklamalarda bulunan Erdoğan, “Karakutu açıldı, tahribattan dolayı içindeki bilgilerin okunamadığı ifade edildi. Bizim kendi elimizdeki bilgiler açık ve sağlam olduğu için konuyla ilgili en küçük bir tereddüdümüz yoktu. Türkiye’nin haklılığı tüm dünya tarafından kabul edilmişken, bu tür zorlama propaganda şovları, bunlardan medet umanları daha da mahcup etmenin ötesinde anlam taşımıyor.” ifadelerini kullandı.
“Rusya belki karakutusunun içindekileri deşifre edemedi; ama bu olay ülkemizde pek çok şeyi deşifre etti” diyen Erdoğan, “Yüzyıl önce Balkan Harbi sırasında ‘Edirne’ye Enver gireceğine Bulgar girsin’ diyen zihniyetin bugünkü temsilcileri ne diyor biliyor musunuz. ‘Erdoğan haklı çıkacağına Putin haklı çıksın’ mantığıyla ortaya döküldüler. Biz eskiden Sovyetler Birliği yanlısı olanların sırf ideolojik tutumları sebebiyle böyle davrandıklarını sanıyorduk, bugün eski tüfek sosyalistlerin, güya birtakım liberallerin, birtakım ulusalcı ve hatta güya milliyetçi birtakım isimlerin Rusya safında yer aldığını görünce asıl gerçeğin farkına vardık. Meğer bunlar şucu veya bucu değil sadece ve sadece bu ülkenin bu milletin düşmanıymışlar. Diğer tüm sıfatları bu düşmanlığı sürdürebilmek için birer kılıf, birer araç olarak kullanıyorlarmış” değerlendirmesinde bulundu.
“Kendi içlerinde bulundukları geminin dibini delmeye çalışanlara elbette tavır koyacağız” diye konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:
“Teröristlerin yanında yer alanlara, onların diliyle konuşanlara elbette hadlerini bildireceğiz. İstikrar ve güven ortamını tehlikeye atmaya dönük her çabanın karşısında ülkemizin ve milletimizin hakkını, hukukunu, çıkarlarını elbette savunacağız. Asıl bunları yapmazsak namus ve şeref sorgulamasını hak etmiş oluruz.”
ANKARA

Etiketler
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!