Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

“Medeniyet Havzası Genişleyecek”

Prof. Dr. Hacısalihoğlu, batılı devletlerin bir yandan NATO, bir yandan küresel terör örgütlerini bahane ederek kendi politik çıkarları için terör örgütlerini, ‘silahlı-diplomatik’ araçları haline getirdiğini belirtti.

İbrahim Seçkin Talaş
“Medeniyet Havzası Genişleyecek”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump’ın daveti üzerine ABD’ye yapacağı çalışma ziyareti öncesinde Esenboğa Havalimanı’nda basın toplantısı düzenledi.

ABD ziyaretiyle terörle mücadele, güvenlik konuları, askeri ve savunma sanayi iş birliğini, ekonomik ve ticari münasebetleri de ele alma fırsatı bulacaklarını dile getiren Erdoğan, “Sayın Trump ile ülkelerimiz arasındaki ticaret hacmini 100 milyar dolara çıkarma hedefi koymuştuk. Bu hedefe ulaşmak amacıyla atılacak adımlar ile yapılan çalışmaları da görüşmemizde değerlendirme imkânı bulacağız” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, çalışma ziyareti öncesi Türkiye-AB ilişkilerine yönelik açıklamalarda bulundu. Uluslararası hukukun herhangi bir hak vermediği ülkelerin Suriye’de kendilerine göre çalışma yapma hakkını elde ettiğine değinen Erdoğan, AB üyesi ülkeler olduğuna dikkati çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AB’ye yönelik eleştirilerini Diriliş Postası muhabirine değerlendiren Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, Türkiye’nin Türkiye’yi Türkiye’den yönetme noktasında kararlılığının bir sonucu olarak batılı ülkelerin rahatsızlık duyduklarını ifade etti. Uluslararası sistemin birinin kaybedip bir diğerinin kazanması esasına dayandığını aktaran Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, birisi için etkinlik alanının genişlemesi bir diğeri içinse etkinlik alanının daralacağı anlamına geldiğini söyledi.

Hacısalihoğlu, “Bugün bu tepkileri ortaya koyanlar, Türkiye’nin medeniyet havzasını genişletmesinden tarihte unutulan denklemleri ve ilişkileri harekete geçirmesinden ürküyorlar. Dolayısıyla ‘yükseldikçe budanmalı’ diye Türkiye’ye rol biçenlerin görev üstlendiğini, Türkiye’nin en haklı olduğu davalarda bir sekteye uğratmaya çalıştığını görüyoruz” diye konuştu.

“KÜRESEL TERÖR VE NATO BAHANESİ”

Prof. Dr. Hacısalihoğlu, batılı devletlerin bir yandan NATO, bir yandan küresel terör örgütlerini bahane ederek kendi politik çıkarları için ‘silahlı-diplomatik’ araçları haline getirdiğini belirterek, “Türkiye, asla bu duruma izin vermeyecektir. Türkiye, kirli oyunu gördü. Bu tuzağa, bu kirli savaşa karşı Türkiye, sahada karşılık verdi. Türkiye’nin sahada ağrılığı ve kararlılığı, masada sonuç almaya dönüşmüş durumdadır” dedi.

Türkiye’nin AK Parti’nin iktidar olduğu süre boyunca AB’ye yönelik samimi bir tutum içerisinde olduğuna değinen Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, ‘Hristiyan Avrupa’nın AB üzerinden Türkiye’ye karşı olumsuz tutum sergilediğini söyledi. Türkiye’nin AB sürecinde soğuk savaşın bittiğini, hedeflerinin bulunduğunu AB’den bu duruma saygı göstermesini beklediğini hatırlatan Hacısalihoğlu, Türkiye’nin AB ile asimetrik ilişkilerin aksine simetrik ilişkiler kurmak istediğini sözlerine ekledi. Prof. Dr. Hacısalihoğlu, “Türkiye, AB’ye soğuk savaş döneminin patronal ilişkisinin, NATO’nun ileri karakolu rolünün bittiğini hatırlattı. Türkiye, koyduğu hedeflere doğru yürüyor, asıl rahatsızlık budur” ifadelerini kullandı.

Türkiye’ye Batılı ülkeler tarafından ‘NATO üyeliği, Batı bloğu içerisindeki siyasi rol’ biçildiğini ancak zaman içerisinde Türkiye’nin ‘siz patron biz sizin her istediğinizi yapan ülke değiliz’ dediğini söyleyen Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, “Soğuk Savaş döneminde bizi buna sevk ettiler. Özellikle zayıf, kırılgan koalisyon dönemlerinde…

Türkiye içeriden idare edilip dışarıdan yönetiliyordu. Dolayısıyla Türkiye tarafından medeniyet havzasını genişletip mazlum milletlere umut ışığı olmayı sürdürecektir” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’ye gelince ‘Türkiye buralara giremez, yaptırım uygulayacağız.’ diyorlar. Zaten siz bize 1959’dan, 1963’ten beri yaptırım uyguluyorsunuz. ‘Aldık, alacağız.’ diye sürekli Türkiye’yi oyaladınız. Hangi ülkeler geldi geçti, onları Avrupa üyesi yaptınız ama Türkiye’ye karşı hiçbir zaman verdiğiniz sözleri tutmadınız. Bunlara karşı köşeli ifade kullandığınız zaman da kötü oldunuz.Ey Avrupa Birliği şunu bilin, Türkiye, sizin bugüne kadar tanıdığınız ülkelerden biri değil. Müzakere masasında olmak da bizi bağlamaz. Bunu da bilmenizi istiyoruz. Bu müzakereler bir anda da bitebilir. Şu anda 4 milyon mülteciyi ülkesinde ağırlayan bir Türkiye’ye karşı takındığınız tavrı iyi bilin” dedi.

Diriliş Postası Muhabiri İbrahim Seçkin TALAŞ / Ankara

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri