Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Medya hukuku için ilk adım

Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu, sosyal medyadaki gelişmelere paralel olarak medya hukukunu yeniden tanımlayacak bir çalışma başlattı. Hukuk Politikaları Kurulu Başkanı Mehmet Uçum, “Medyanın yeniden tanımlanmasına ihtiyaç var” dedi.

Seda Şimşek
Medya hukuku için ilk adım

Diriliş Postası Ankara Temsilcisi Seda Şimşek/Ankara

Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu, günün şartlarına cevap verebilecek yeni medya hukukunun temel çerçevesine belirlemek üzere harekete geçti. Hukuk Politikaları Kurulu Başkanı Mehmet Uçum ve kurul üyeleri yeni çalışma için ilk adımı aralarında Diriliş Postası Ankara Temsilcisi Seda Şimşek’in de yer aldığı medya temsilcileri ile bir araya gelerek attı. Uçum, çalışmanın Basın İş Kanunu ile Basın Kanunu da kapsayacağını belirterek, “Artık Basın Kanunu internet medyasının çok katmanlı bir hale geldiği bir dönemde ihtiyacı karşılayacak yeterlilikte değil. 21. yüzyılın medya hukukunu nasıl oluşturacağımıza kafa yoracağız” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu’nun çalışmaları hakkında da bilgi veren Uçum hukuk ve sistem reformu, hak ve özgürlükler hukuku, çalışma ilişkileri, ceza hukuku, avukatlık hukuku ve kişisel veriler hukuku alanlarında oluşturulan çalışma gruplarının, şimdiye kadar 35 kurul toplantısı ve 33 çalıştay gerçekleştirdiğini anlattı.

Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Başkanvekili Mehmet Uçum, darp edilen Ayşe D.’yi kurtarmak isterken Özgür Duran’ın ölümüne sebep olan Kadir Şeker ile ilgili, “Görünür gerçekliğine baktığımızda şüphelinin duyarlılığı, vicdanlı davranışı hepimizi çok etkiledi. Adil olanın gerçekleşmesini istiyoruz. Adil olan; ortaya çıkan sonucun toplum vicdanını rahatsız etmemesi” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Başkanvekili Mehmet Uçum, Konya’da darp edilen Ayşe D.’yi kurtarmak için olaya müdahil olan ve Özgür Duran’ın ölümüne sebep olan Kadir Şeker ile ilgili açıklamada bulundu. Adil olan sonucun gerçekleşmesini istediklerini vurgulayan Uçum, “Mevcut Ceza Kanunu açısından meşru savunma sınırın açılması gibi teknik düzenleme var. Görünür gerçeklik ve olgusal gerçeklik arasında farklılık vardır. Görünür gerçekliğine baktığımızda şüphelinin duyarlılığı, vicdanlı davranışı hepimizi çok etkiledi. Adil olanın gerçekleşmesini istiyoruz. Adil olan; ortaya çıkan sonucun toplum vicdanını rahatsız etmemesi. Ceza hukuku görünür gerçeklik üzerinden hüküm vermez.

“OLGUSAL GERÇEKLİĞİN ÇIKMASINI BEKLEYELİM”

Haberleri görünür gerçeklik üzerinden yazarsınız ama hüküm vermeye elverişli gerçeklik olgusal gerçekliktir. Ceza hukukunda temel ilke nedir? Maddi gerçekliğin bütün boyutu ile açığa çıkarılmasıdır. Tam olarak açığa çıkarılmasıdır. O zaman verilen hükme adil diyebiliriz. Kadir konusunda yapılan yorumların görünür gerçeklikteki yorumlar olduğunu, hüküm vermeye yeterli olmadığını söylüyorum. Hep birlikte bu sürecin objektif ve adil yürütülmesi için katkıda bulunalım ama olgusal gerçekliğe dayalı bir verilecek hükmü bekleyelim” diye konuştu.

Diriliş Postası Ankara Temsilcisi Seda Şimşek/Ankara