Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Kardeşlerini Unutma Beklenen Sensin

Meteoroloji tropik fırtına için uyardı

Meteoroloji tropik fırtına için uyardı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yurdun batı kesimlerinde etkili olması öngörülen tropik fırtınanın, trafik işaret ve lambaları, tabelaları yerinden sökebileceği, plaj, sahil şeritlerinde su baskınlarına yol açabileceği olabileceği konusunda uyarıda bulunuldu.

Meteorolojiden yapılan yazılı açıklamada, 30 Eylül’de Türkiye’nin batı bölgelerinde etkili olması beklenen şiddetli fırtınanın çeşitli zararlara yol açabileceği bildirildi.

Bu kapsamda, söz konusu fırtınanın, kökü sağlam olmayan ağaçları, tabelalar, trafik işaretleri, lambalarını yerinden sökebileceği ve plaj, sahil şeritlerinde su baskınlarına neden olabileceği konusunda uyarıda bulunuldu.

MARMARA’YI DA PAZAR SABAHI ETKİSİ ALTINA ALMASI BEKLENİYOR

Marmara Bölgesi’nde pazar sabahından itibaren etkisini artıracak ve pazartesi günü de kuvvetli fırtına şeklinde devam edecek rüzgar nedeniyle dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

Meteoroloji 1. Bölge Müdürlüğü İstanbul Bölge Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi’nden yapılan açıklamada, Marmara Bölgesi’nde rüzgarın pazar günü sabahtan itibaren kuzey ve kuzeydoğu, pazartesi sabahtan itibaren güneybatıdan 6 ile 8 kuvvetinde (50-75 km/sa) fırtına, zaman zaman 9 kuvvetinde (90 km/sa) kuvvetli fırtına şeklinde esmesinin beklendiği belirtildi.

Batı Karadeniz’de rüzgarın pazar günü öğleden itibaren kuzey ve kuzeydoğu, pazartesi sabah saatlerinden sonra güneybatıdan 6 ila 8, zaman zaman 9 kuvvetinde ve kuvvetli fırtına şeklinde eseceğinin tahmin edildiği aktarılan açıklamada, “Batı Karadeniz’deki fırtınanın pazartesi günü öğle saatlerinden sonra etkisini kaybetmesi bekleniyor. Fırtınanın başta denizcilerimiz olmak üzere yetkililerin ve vatandaşların meydana gelebilecek olumsuzluklara (deniz kabarması, ulaşımda aksama vb.) karşı dikkatli ve tedbirleri olunması gerekmektedir.” denildi.

ŞİDDETLİ FIRTINADA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Tarım ve Orman Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada ise 30 Eylül’de ülkenin batı bölgelerini etkilemesi beklenen şiddetli fırtınanın muhtemel olumsuz etkileri hakkında bilgilendirme yapıldığı belirtildi.

Konuya dair yapılan açıklamada, insanlar ve hayvanların savrulan veya düşen parçalardan zarar görebilecekleri, bina ve evlerin kiremitleri, çatı kaplamaları veya iyi inşa edilmemiş çatılarının uçabileceği değerlendirilerek, “Çatılardaki bacalar yıkılabilir; televizyon/uydu antenleri ve güneş enerjili su ısıtma sistemleri düşebilir. Yere sabitlenmemiş karavanlar ve temelsiz prefabrik yapılar yerlerinden oynayabilir veya devrilebilir. Trafik işaretleri, tabelalar ve trafik lambaları kopabilir, ağaç dalları kırılabilir ve kökü sağlam olmayan ağaçlar yerinden sökülebilir. Minareler ve direkler devrilebilir. Seralarda çerçevelerin kırılması ve bükülmesi, camların kırılması veya plastik örtülerin yırtılması gibi hasarlar görülebilir. Elektrik telleri zarar görebilir. Deniz dalgası veya kabarması nedeniyle plaj ve sahil şeritlerinde hasar ve su baskınları oluşabilir. Kuvvetli rüzgar, dalga veya deniz kabarması sebebiyle balık çiftliklerinde, balıkların bulundukları kafesler zarar görebilir.” ifadeleri kullanıldı.

Kaynak:AA