Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

MGK’da Rusya’ya karşı alınacak tedbirler görüşüldü

MGK'da Rusya'ya karşı alınacak tedbirler görüşüldü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılan toplantı sonra erdi.

5 saat 45 dakika süren toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada, “Irak’ta yaşanan son gelişmelerin bölge güvenliği açısından gözden geçirildiği belirtilerek, “Irak’ın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini tehdit eden DEAŞ ve benzeri terör örgütlerine karşı Irak halkının yanında olduğumuz teyit edilmiştir” denildi.

“Türkiye’nin aldığı ve alacağı tedbirler ayrıntılı olarak görüşülmüştür”

“Rusya’nın, Suriye’deki rejimle birlikte bölgede yürüttüğü faaliyetler ile bu faaliyetlerin yol açtığı, mülteci konusu dahil, tüm insani meseleler hakkında Kurul bilgilendirilmiştir” denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Rusya’nın ülkemizin meşru tutumuna karşı gösterdiği kabul edilemez tavır değerlendirilmiş, bu durum karşısında Türkiye’nin aldığı ve alacağı tedbirler ayrıntılı olarak görüşülmüştür.”

“Soydaş ve akraba toplulukların yaşadığı sorunlar karşısında duyarsız kalınmayacak”

MGK açıklamasında, toplantıda Bayırbucak bölgesinde yaşayanlar dahil, Türkmenlerin durumunun ele alındığı belirtilerek, “Sınırlarımızın dışında bulunan soydaş ve akraba topluluklar ile ılımlı muhaliflerin yaşadığı sorunlar karşısında duyarsız kalınmayacağı ifade edilmiştir. Dini, mezhebi, etnik kavram ve hassasiyetleri istismar eden tüm terör örgütleri ve bunlara destek veren odaklarla, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ‘Hukukun üstünlüğü ilkesi’ çerçevesinde, ayrım gözetilmeksizin mücadeleye devam edileceği belirtilmiştir” denildi.

“Üyelik sürecimizin yeniden canlanmış olmasından duyulan memnuniyet dile getirilmiştir”

Toplantı sonrası yapılan açıklamada, “Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerinde son dönemde meydana gelen olumlu gelişmelerin ve üyelik sürecimizin yeniden canlanmış olmasından duyulan memnuniyet dile getirilmiştir” ifadesine yer verildi.

Etiketler