Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

MHP’de muhalifler kılıçları birbirine çekti

MHP’de muhalifler kılıçları birbirine çekti

1 Kasım seçimlerindeki başarısızlık ve MHP’nin, HDP’nin arkasında kalması sonrasında harekete geçer Meral Akşener, Sinan Oğan ve Koray Aydın ocak ayında ortak şekilde başlattıkları muhalif hareketi, 8 Nisan’da Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi’nin partiye “Çağrı Kurultay Heyeti” ataması ve bu heyet doğrultusunda 15 Mayıs’ta yapılamayan tüzük kurultayına kadar ortak hareket etmişti.

Paralel destekliyor

Yargıtay’ın kararının beklenmesi ve yerel mahkemelerce verilen durdurma kararı nedeniyle yapılamayan kurultayda, Meral Akşener’in miting yapması, Koray Aydın ve Sinan Oğan’ı sinirlendirmişti. Öfkesini medya aracılığıyla kamuoyuna yansıtan Aydın, Meral Akşener’in Paralel Yapı tarafından desteklendiğini iddia ederek muhalif ittifakı çatırdatmıştı.

Kriz zirveye çıktı

19 Haziran’da yapılan tüzük kurultayına kadar iki grup arasındaki ufak sürtüşmeler devam etse de, mahkemenin alınan kararlara tedbir koyduğu kongre de kriz zirveye çıktı. Akşener’in, salona girişindeki “Başbakan Meral” sloganları ve divan heyetine yönelim girişimleri Özdağ, Aydın ve Oğan’ın tepkisine neden oldu. Söz konusu kurultayda partiyi kongreye götürmek üzere heyet başkanı seçilen Müsavat Dervişoğlu da, Sinan Oğan ve Koray Aydın’ı yerden yere vurdu.

Akşener’e muhalifler

Oğan ve Aydın’ın, Bahçeli’nin aksine Akşener’in aleyhine siyaset yaptığı savunan Dervişoğlu, “MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye mi yoksa genel başkan adaylarından Meral Akşener’e mi muhalefet ettikleri bir türlü anlaşılamadı. Muhalefetin muhalifleri, netice alamayacakları alanlarda gereksiz mesai harcıyor” dedi.

Muhalif adayların, Bahçeli’nin uygulamalarına karşı durmadıklarını iddia eden Dervişoğlu, “Genel başkan adaylarımızın tepkisini çözemedim. Keyfi teşkilat kapatmalara, ihraçlara, kongre sürecini etkileyen tedbirli sevklere ve delege iradesi ile olağanüstü kongre toplama taleplerinin yerine getirilmemesinin engellenmesine karşı olmadıklarına göre neyi kabullenemiyorlar, anlayabilmiş değilim” ifadelerini kullandı.

Dervişoğlu’nun en büyük iddiası ise 10 Temmuz’daki kongre de sadece Akşener ve Bahçeli’nin kozlarını paylaşma ihtimali. Akşener dışındaki 3 adayın genel başkan seçilme ihtimalinin olmadığını savunan Dervişoğlu, “Sayın Meral Akşener dışındaki bazı adaylar, Bahçeli lehine yarıştan çekilirlerse şaşırmayacağım” şeklinde konuştu.

Etiketler