Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

MHP’li Oktay Öztürk Başkanlık sistemine karşı olduğunu açıkladı

MHP'li Oktay Öztürk Başkanlık sistemine karşı olduğunu açıkladı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, yeni anayasa, TBMM İçtüzüğü, bütçe ve reformlarla ilgili görüş alışverişinde bulunmak üzere MHP Genel BaşkanıDevlet Bahçeli ile bir araya geldi.

Bahçeli’nin Meclis’teki makamında gerekleşen görüşme, saat 14.08’de başladı. Bahçeli, Davutoğlu ve beraberindekileri makamının girişinde kapıda karşıladı. Davutoğlu ve Bahçeli, foto muhabirlerine poz verdi.

Davutoğlu’na 1 saat 40 dakika süren görüşmede, Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik ile AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı eşlik etti.

Görüşmeye, Bahçeli ile MHP genel başkan yardımcıları Semih Yalçın ve Oktay Öztürk, MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman ile MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural katıldı.

Yeni anayasada uzlaşı

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik görüşme sonrası açıklama yaptı. Çelik’in açıklamasından öne çıkan başlıklar şöyle:

Belli bir süre dahilinde Uzlaşma Komisyonun yeniden faaliyete geçilmesi uzlaşma noktalarından bir tanesi. Yeni anayasa çalışmaları konusunda bir uzlaşı var. Başkanlık sistemi önerisi dile getirildi Sayın Bahçeli güçlendirilmiş parlamenter sistemden yana olduklarını söyledi. Bizim için yeni anayasa çalışmalarında önemli olan şey ileri demokrasinin nasıl teminat alına alınacağıdır. Biz bunlar üzerinden tartışılması gerektiğini düşünüyoruz. Bizim bu tartışmadan muradımız yargı bağımsızlığı, temel hak ve hürriyetlerin garanti altına alındığı bir modelin ortaya çıkmasıdır. Parlamenter sistemi savunanların nasıl bir sistemi savunduklarını görmek istiyoruz.Parlementer sistem geleneğimiz vardır gibi bir tartışma yürütülüyor bu demokratik değerleri hangi sistemle garantş altına alırız bunun üzerinden tartışma yürütülmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Terörle mücadele konusunda ayrıntılı bilgi verildi. Sayın Bahçeli’ye terörle mücadelede verdikleri destek için teşekkürlerimizi sunuyoruz.

AB uyum yasaları konusunda desteklerini istedik bu konuyu düşüneceklerini söyledik.

İç tüzük konusu da konuşuldu. Bu konudaki çalışmaların da kaldığı yerden başlaması ve hızla sonlandırılması konusunda mutabakata varıldı. Dış politika konusunda da geniş bir değerlendirme oldu.

Kamera polemiği

Sayın Bahçeli’nin heyetimizi karşılaması siyasi nezaket açısından çok önemliydi. MHP sözcüsünün açıklaması bu nezakete uygun değildi. Kamera talep edildiği konusu ve bizim kabul etmediğimiz basına yansıdı. Teklif edilmiş de reddedilmiş gibi sunulmasını görüşmenin nezaketine uygun değildi. Sehven söylenmiş olduğunu düşünürüz.

Gelin etiket ve mekanizmaları tartışmak yerine önerilen sistemleri tartışalım o zaman Türkiye önüne iki yetkin model gelmiş olacak o uzlaşma komisyonun nasıl bir çalışma yapacağına bağlı.

Biz HDP’yi sürece kattık kendisi bu süreçten çıktı. Yanlış yaklaşımları yüğzünden görüşme iptal edildi. Bizim açımızdan uzlaşma komisyonunda her parti olmalıdır AK PArti’nin HDP’yi muhatap alması belli kurallar çerçevesind haraket etmesi gerekir.

Biz AK Parti olarak parti kapatmaya karşıyız ama teröre destek verenlerinde bunun bedelini ödemesi gerektiğini düşünüyoruz.

MHP’den başkanlık sistemine ‘hayır’

Görüşme sonrası ilke açıklama MHP’li Oktay Öztürk’ten geldi. Öztürk’ün açıklamasından öne çıkan başlıklar şöyle:

Anayasa değişikliği ve iç tüzük değişikliği gündeme geldi. Çalışmaların kaldığı yerden devam etmesi konusunda temennilerde bulundu. MHP olarak parlamenter sistemin aksayan tarafları gözden geçirilerek yola böyle devam edilmeli düşüncemizi dile getirdik. Sayın Başbakan parlamenter sistem hayır olmaz diye bir ifade kullanmadı başkanlık sistemini söyledi. Biz başkanlık sisteminden yana olmadığımızı söyledik. İçinde bulunduğumuz şartlar içinde bu konuyu tartışmanın lüks olduğunu ifade ettik. Komisyon kurulması ve parlamentoda bulunan partilerin eşit şekilde temsil edilmesi istendi. Komisyon çalışmaları sırasında süreye kendisi karar verir diye ifade ettik. Mümkün mertebe geniş bir katılım bundan önce olduğu gibi söyleyecek sözü olan her kurumun katkı vereceği bir anaysa değişikliği üzerinde duruldu. Hassasiyetimiz olan noktalar dile getirildi e Sayın Başbakan bu konularda sıkıntı olmadığını söyledi. Devletin çözülmesine izin verebilecek adımların atılmasının karşısında olduğumuzu ifade ettik.

CHP’den destek sözü almıştı

Parlamentonun daha dinamik ve verimli çalışabilmesi, kritik düzenlemelerin güncel tartışmalarla gölgelenmemesi için Meclis İçtüzüğü’nde değişiklik planlanıyor. Daha önce bazı noktalarda uzlaşma sağlanamaması dolayısıyla yarım kalan değişikliklerin yeniden ele alınması için “ortak bir komisyon” önerisi değerlendirilecek. Davutoğlu, 30 Aralık’ta Kılıçdaroğlu ile görüşmesinde yeni Anayasa için yeniden masaya oturulması, Meclis İçtüzüğü’nün değiştirilmesi ve AB yolunda kritik önem taşıyan reformlar konusunda destek sözü almıştı.

Etiketler
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!