Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Milli Savunma Bakanı Akar, ABD’yi uyardı: Teröristlere desteği kesin!

Milli Savunma Bakanı Akar, ABD’yi uyardı: Teröristlere desteği kesin!

“Demokrasi” ve “barış” bahanesiyle gittiği bölgeleri kana bulayan, masum sivilleri katleden ABD, Suriye’de 2011 yılından bu yana devam eden iç savaşta bölgedeki sivillere baskı ve zulüm uygulayan terör örgütü YPG/PYD’ye açık bir şekilde destek veriyor. ABD, eli kanlı teröristlere silah ve mühimmat yardımının yanı sıra 550 milyon dolar gibi dev bir bütçe ayırmıştı.

ABD’nin YPG’ye yaptığı tırlar dolusu silah ve mühimmat yardımı, iki ülke arasındaki ilişkilerin gerilmesine neden oldu.

“TERÖRİSTLERE DESTEĞİ KESİN”

Amerikalı yetkililerle yaptığı görüşmelerde terör örgütü YPG/PKK’ya verilen desteğin kesilmesini yineleyen Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, NATO Savunma Bakanları Toplantısı kapsamında NATO-Gürcistan Komisyonu Oturumu’na katıldı.

Bakan Akar, NATO Genel Sekreteri John Stoltenberg’in yanı sıra ABD Savunma Bakanı Jim Mattis’le de sohbet etti.

ZEYTİN DALI HAREKATI’NA DA KARŞI ÇIKMIŞLARDI

Türkiye, 20 Ocak 2018 tarihinde ABD’nin desteklediği terör örgütü YPG/PKK’nın sınırlarımızda oluşturmak istediği terör koridoruna engel olmak için Suriye’nin Afrin bölgesinde Zeytin Dalı Harekatı’nı başlatmıştı. Hamiliğini üstlendiği terör örgütü YPG/PYD’ye yönelik başlatılan operasyondan duyduğu rahatsızlığı her fırsatta dile getiren ABD, Afrin’in sürekli istikrarlı bir bölge olduğunu savunup, DAEŞ ile mücadeleye dikkati çekiyordu. 

Afrin, 18 Mart 2018’de terör örgütü PYD/PKK’dan temizlenmişti.