Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Telefonda ‘Barış Pınarı Harekatı’ diplomasisi

Milli Savunma Bakanı Akar'ın, Fransa Savunma Bakanı Parly, İngiltere Savunma Bakanı Wallace ve ABD Savunma Bakanı Esper ile Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin telefon görüşmesi gerçekleştirdiği bildirildi.

Telefonda ‘Barış Pınarı Harekatı’ diplomasisi

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın, Fransa Savunma Bakanı Florence Parly ile telefonda görüştüğü bildirildi.

Milli Savunma Bakanı Akar, Fırat’ın doğusuna yönelik Barış Pınarı Harekatı’na ilişkin Fransız mevkidaşıyla bilgi paylaştı.

Görüşmede, “Hedefimizin Fırat’ın doğusunda DEAŞ, PKK/PYD-YPG başta olmak üzere teröristlerin varlığını sonlandırmak ve burada bir barış koridoru tesis ederek ülkemizdeki Suriyeli kardeşlerimizin kendi topraklarına, evlerine dönmelerini sağlamak” ifadelerini kullanan Bakan Akar, Türkiye’nin DEAŞ’a karşı göğüs göğüse savaşan tek NATO üyesi olduğunu vurguladı. Akar, 3 binden fazla DEAŞ’lı teröristin etkisiz hale getirildiği bilgisini Fransa Savunma Bakanı Parly’e verdi.

Barış Pınarı Harekatı’na ilişkin olumsuz propagandaların yayılmasını önlemek amacıyla Fransız mevkidaşını aydınlatan Bakan Akar, Harekatın planlama ve icrasında sadece teröristler ile bunlara ait barınak, sığınak, mevzii, silah, araç ve gereçlerin hedef alındığını, ülkemizin ve milletimizin güvenliğine değil, aynı zamanda bölgede yaşayan dini ve etnik grupların güvenliğine çok büyük önem atfedildiğini ifade etti.

Akar, söz konusu telefon görüşmesinde, Sivil/masum kişilerin ve harekat bölgesindeki tarihi, kültürel, dini yapılar, altyapı tesisleri ile bölgede bulunması muhtemel dost/müttefik ülke unsurlarının ve çevrenin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyetin gösterildiği bilgilerini paylaştı.

İNGİLTERE SAVUNMA BAKANI WALLACE İLE GÖRÜŞTÜ

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın, İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace ile de bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği bildirildi.

Barış Pınarı Harekatı’nın masaya yatırıldığı telefon görüşmesinde, Savunma, güvenlik ve savunma sanayii konularına ilişkin görüş alışverişinde bulunuldu. Görüşmede Bakan Akar, Fırat’ın doğusunda başlatılan Barış Pınarı Harekâtının maksat ve gidişatı hakkında İngiliz mevkidaşı Wallace’e bilgi verdi.

MARK ESPER İLE GÖRÜŞTÜ

Bakan Akar, ABD Savunma Bakanı Mark Esper ile görüşerek, Fırat’ın doğusundaki yuvalanan terör örgütlerine yönelik başlatılan Barış Pınarı Harekatı’ ilişkin bilgi verdi.

Savunma ve güvenlik konularında görüş alışverişinde bulunulan görüşmede, Bakan Akar, Barış Pınarı Harekatı’nın maksat ve gidişatı hakkında ABD Savunma Bakanı Esper’e bilgi verdi.

Kaynak : Milli Savunma Bakanlığı