Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Mirasımız Derneği, Mescid-i Aksa’da Müslümanlar’a iftar veriyor

Mirasımız Derneği, Mescid-i Aksa’da  Müslümanlar’a iftar veriyor

Mirasımız Derneği olarak Kudüs Temsilcisi Yasir Abdullah’ın verdiği bilgiye göre Kudüs’te her yıl Ramazan ayında günde yaklaşık 500 kişiye iftar sofrası kuruyorlar. Bu sofraların sponsorlarının Türkiye’den olduğu bilgisini de ekleyerek Türk halkına teşekkür ediyor. Bu yıl gerçekleştirilen iftarlardan birisine katılan Türkiye’nin Kudüs Başkonsolosu Büyükelçi Mustafa Sarnıç ve seçilmiş Filistin parlementosu milletvekili İbrahim de katıldı.

Sarnıç, Mirasımız Derneğinin iftar programına katılmanın onurunu yaşadığını söyledi. Ayrıca Türkiye’deki sivil toplum kuruluşlarının Filistin’de sürekli farkı organizasyonlarla bulunması gerektiğini belirten Sarnıç, “Türkiye’den oldukça kalabalık bir misafir grubumuz da burada. Hakikaten sivil toplum kuruluşlarımız ramazan boyunca bizlere gerçekten bu coşkuyu yaşatıyor. Bizim açımızdan bunun en önemli noktası Filistinli kardeşlerimiz bizi kendilerinin yanında hissediyorlar ve onlar açısından da moral oluyor” dedi. Filistin halkının her geçen gün genişleyen bir işgalin zorluklarıyla mücadele ettiklerine değinen Sarnıç, Türk ve Filistinli Müslümanlar’ın birçok alanda dayanışma örneği sergilediğini, Mirasımız Derneği’nin düzenlediği bu iftarın da bunun sadece bir örneği olduğunu ifade etti. Kudüs’te hizmet veren sivil toplum kuruluşlarına şükranlarını ileten Sarnıç, işgalin yol açtığı ciddi mağduriyetlerin olduğuna dikkati çekti. Sarnıç, başkonsolosluk olarak her zaman Filistinli Müslümanlar’ın yanında olacaklarını belirterek, “Filistinli kardeşlerimiz buranın bir gün bölüneceği korkusunu yaşıyorlar. Tıpkı İbrahim Halil Camii’ndeki gibi yarısı cami diğer yarısı sinagog şeklinde uygulanan zulmün Aksa için de uygulanacağı korkusu onları sürekli tedirgin ediyor. Biz bu yüzden Mescid-i Aksa’yı boş bırakmıyoruz. Müslümanlar olarak İslamın en önemli kutsal mabetlerinden olan Mescid-i Aksa’ya sahip çıkmak durumundayız. Bundan dolayı çok değişik programlar düzenleniyor. Biz de başkonsolosluk olarak her zaman Filistinli kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Bugün de bir örneğini sergiledik. Kıble Mescidi ile Kubbet-üs Sahra’nın arasında tam orta noktada unutulmaz bir iftar programını hep birlikte idrak ediyoruz.” diye konuştu. İftarla birlikte ziyaretçiler mescidlere ibadete geçtiler ve Mescid-i Aksa’nın siyonist zulmünden kurtulması için dua ettiler. Mirasımız Derneği’nin, Filistin’de verdiği iftar programına destek vermek ve diğer çalışmalarına bağış yapmak isteyen vatandaşlar “www.mirasimiz.org.tr” adresinden detaylı bilgi alabiliyor.

Orhan Pekçetin/Kudüs

Etiketler