Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Muhacirlerin koruyucu sığınağı Türkiye

Muhacirlerin koruyucu  sığınağı Türkiye

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Dünya Mülteciler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, savaşlar ve yoksulluk nedeniyle evlerini terk eden mazlumlar ve dünya ülkelerinin üretmesi gereken çözümlere değindi. Kaynak, Türkiye’nin insanlık dramlarına karşı dünyaya verdiği dersi rakamlarla açıkladı.

3 milyon muhacir

Bakan Kaynak, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğince “Dünyanın En Fazla Sığınmacıya Ev Sahipliği Yapan Ülkesi” ilan edilen Türkiye’nin, 2 milyon 742 bin biyometrik kayıtlı Suriyeliye, yüreğini ve sofrasını açtığını belirten Kaynak, Türkiye’nin, Iraklılar ve diğer ülkelerden gelenler de dahil edildiğinde, 3 milyondan fazla sığınmacıya koruma sağladığını kaydetti. Kaynak ayrıca, dış göç ile birlikte iç göçe de dikkat çekti. Kaynak, Suriye içinde nispeten güvenli bölgelere sığınan 6,6 milyondan fazla Suriyeliye, sıfır noktası yardımlarla insani yardım ulaştırdıklarını ifade etti.
Sorunun kaynağı bulunmalı

Mülteciliğin küresel bir sorun olduğunu ifade eden Kaynak, sorunun çözümü için Türkiye’nin, ülkelere ve uluslararası kuruluşlara 5 çözüm önerisi sunduğunu aktararak, “Tüm dünyanın meselesi olan mülteciler konusunda küresel toplum inisiyatif almalı ve elini tam anlamıyla taşın altına koymalıdır. Mültecilik sorununun neredeyse tamamen politik kaynaklı olduğu düşünüldüğünde, çözümün de politik olarak sağlanabileceği açıktır. Sorunun çözümü, kaynağında aranmalıdır. Dünyanın en fazla sığınmacıya ev sahipliği yapan ülkesi Türkiye olarak mültecilik meselesinde 5 temel çözüm öneriyoruz” dedi ve şöyle devam etti:
Kapılarınızı açın

“Uluslararası camiayı, mülteciler konusunda farkındalık arttırmaya, uluslararası yük paylaşımına, devamlı ve sürdürülebilir yardım sistemi kurmaya, açık kapı politikası uygulamaya ve politik çözüm sağlamaya çağırıyoruz. 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü’nün, yurdunu terk etmek zorunda kalan mazlumlar için bir umut olmasını temenni ediyorum. Böylesi önemli bir günde küresel toplumu harekete geçmeye ve çözümün bir parçası olmaya davet ediyorum.”

Tarihi gelenek

Diğer yandan Dışişleri Bakanlığı da Dünya Mülteciler Gününe özel açıklama yayınladı. Açıklamada, Türkiye’nin tarihinden gelen gelenekleri doğrultusunda, baskı ve zulümden kaçanlara hiçbir ayrım gözetmeksizin kapılarını açık tuttuğu ve bu insanların korku ve endişeden uzak ve özgürce yaşamalarına imkan tanıdığı vurgulandı.

Etiketler