Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Kardeşlerini Unutma Beklenen Sensin

Muhalefette “Öcalan” çatlağı

Muhalefette “Öcalan” çatlağı

24 Haziran seçimlerinde CHP’nin emanet oylarıyla meclise giren terör örgütü PKK’nın siyasi kanadı HDP, Gazi Meclis’te terör örgütünün sözcülüğünü yapmaya devam ediyor. Mart 2019 yerel seçimleri öncesi ittifak görüşmeleri sürdüren muhalefet kanadında “Öcalan” çatlağı oluştu. HDP’li Hüseyin Kaçmaz, bebek katili Öcalan için “Sayın” ifadesini kullanınca İyi Parti’den tepki yükseldi.

Meclis Genel Kurulunda, Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmeleri sürerken İyi Parti, CHP ve HDP arasında “Sayın” tartışması yaşandı. 

HDP’Lİ VEKİL ÖCALAN’A “SAYIN” DEDİ

Teklifin 14. maddesinde verilen önerge üzerinde söz alan HDP Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz, Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in tutuklu olması ve bazı gözaltılarla ilgili eleştirilerde bulunurken terör örgütü elebaşı Öcalan ile ilgili “sayın” ifadesini kullandı.

 

“ÖCALAN’A ‘SAYIN’ İFADESİ KULLANILMAZ”

Bu sözlere yanıt veren İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, dünyanın hiçbir meclisinde bir terörist için “sayın” ifadesinin kullanılmayacağını söyledi: Sayın Başkan, dünyanın hiçbir meclisinde bir terörist için “sayın” ifadesi kullanılmaz, net altını çiziyorum.

“AK PARTİ VE İYİ PARTİ SIRALARINDAN ALKIŞLAR YÜKSELDİ”

Türkkan’ın sözlerinin ardından AK Parti ve İYİ Parti sıralarından alkışlar yükseldi.

Bu ifadeyi ısrarla kullananlara karşı her defasında tepkilerini iletmeye devam edeceklerini vurgulayan Türkkan ve İYİ Parti’li bazı milletvekilleri ile HDP’li milletvekilleri arasında karşılıklı laf atmalar yaşandı.

“ARTİSTLİK YAPMAYIN, OTURUN YERİNİZE”

Türkkan’ın, HDP Grubuna doğru “Artistlik yapmayın, oturunuz yerinize. Sayın mayın yok burada. Teröriste ‘sayın’ diyemezsiniz. Aklınızı başınıza devşirin. Hadi yürü.” diye bağırdığı duyuldu.