Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

‘Muhatabınızın güvenilir olması önemli’

'Muhatabınızın güvenilir olması önemli'

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Beyaz Tv’de yayınlanan “Gündem Özel” programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

“AK Parti yeniden tek başına iktidar olabilecek mi?” sorusuna Davutoğlu, her siyasi partinin en temel hedefinin ülke iktidarına talip olması olduğunu söyledi.

Siyasi partinin ülke iktidarına talip olmadığı takdirde siyasetin tadının kalmayacağını ifade eden Davutoğlu, “Türkiye’de iktidar olma şansı en yüksek, hatta kesin olan parti AK Parti. Kesin olmayan şey tek parti iktidarı mı yoksa çok az barajla tekrar koalisyon ihtiyacı mı ortaya çıkacak? Elimizdeki veriler tek parti iktidarını inşallah bu sefer elde edeceğimiz yönünde” diye konuştu.

“Beni muhalefetle muhatap etmeyin” açıklaması 

“Muhalefet liderlerini kastederek ne olur beni onlarla muhatap etmeyin” sözüne açıklık getiren Davutoğlu, bu sözün diğer parti liderleriyle görüşmeyeceği anlamı taşımaması gerektiğini belirtti. 

Siyasi partilerin hiçbirine kapıyı kapatmadığını ifade eden Davutoğlu, 7 Haziran seçiminden sonra yaklaşık 2 ay süren bir koalisyon konuşma süreci yaşandığına dikkati çekti.

Görüşmeler sırasında bir de güven sarsılması yaşadıklarını anlatan Davutoğlu, şunları söyledi:

“Düşünün daha yola yeni çıkacaksınız, konuşuyorsunuz ve karşı tarafa güveninizi yansıtmak için devletle ilgili bildiğiniz konuları da nasıl ortak olmayı düşünüyorsak o da bilsin diye paylaşıyorsunuz. Sonra aradan 1-2 ay geçiyor çıkıyor, aynı siyasi lider son derece gayriciddi nezaketsiz bir üslupla, ikisi de yaptı bunu ‘Davutoğlu ile ne konuştuğumu söylesem rahatsız olur’. Bakın o günden bugüne meydan okuyorum. Söyleyin niye rahatsız olacakmışım. Burada bir güven sarsılması da var. Muhatabınızın güvenilir olması önemli. Ben Kılıçdaroğlu ile ya da Bahçeli ile yaptığım görüşmeleri ilgili kişiler ve parti kurulları dışında hiçbir yere açmadım.”

Lider olmanın ketumiyet gerektirdiğini vurgulayan Davutoğlu, devlet sırları konusunda bilinen hususların çok azı bile paylaşılsa sıkıntı doğuracağını belirtti. 

Başbakan Davutoğlu, bu nedenle halka “Beni muhalefetle muhatap etmeyin” açıklamasında bulunduğunu kaydetti.

“Üçüncü seçim” tartışması

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin’in üçüncü seçim ile ilgili sözleri üzerine “Türkiye, üçüncü seçimi görecek mi?” sorusuna Davutoğlu, “Hayır, inşallah görmeyecek” yanıtını verdi. 

Şahin ile görüştüğünü ve sözlerinin çarpıtıldığı yönünde açıklamada bulunduğunu ifade eden Davutoğlu, Şahin’in, “Memleketin yeni bir seçimle kaybedecek vakti yok, tek parti iktidarı gereklidir” yönünde açıklamada bulunduğunu aktardığını bildirdi. 

Şahin’in bugün de böyle bir ifadesi olmadığı yönünde açıklama yaptığını anlatan Davutoğlu, şu değerlendirmede bulundu:

“Biz tek parti iktidarı kurmaya yürüyoruz. Milleti de sınava sokmaya niyetimiz yok. Millet bizi sınava sokar. Nitekim 7 Haziran’dan sonra eğer, Sayın Bahçeli ‘Hayır’ demeseydi belki CHP’ye göre daha kolay bir hükümet kurabilirdik. O ‘Hayır’ dediği için hükümet kurulamadı ve seçim gereklilik haline geldi.”

‘MHP’nin içi kaynayan kazan gibi’

Davutoğlu, “seçimden sonra 5. parti çıkacak mı?” tartışmalarına ilişkin de şöyle konuştu:

 “Sayın Bahçeli’nin dikkat dağıtmak için, kendi partisi üzerinde yoğunlaşan, ‘Acaba Sayın Akşener’in aday olmaması, Sayın Türkeş’in önce bakan sonra AK Parti’ye geçip aday olması, birçok MHP’linin istifa etmesi’, bunları yan yana koyduğunuzda MHP’nin içi kaynayan kazan gibi, bunu örtbas etmek için dikkatleri bize çekmeye çalışıyor. Çocukça bir manevra ama şey de demiyor, ‘AK Parti’ demiyor. 5. parti, doğru 5. parti çıkabilir ama MHP’nin içinden çıkar diye düşünüyorum.”

Ankara’daki terör saldırısına ilişkin Davutoğlu, “DEAŞ içinde ve önemli bir aktör. Fakat buzdağının görünen kısmı bu. Görünmeyen kısmında DEAŞ militanlarını taşıyanlar arasında PKK iltisaklı kişiler var, DEAŞ militanları arasına sızmış Muhaberat mensupları var. Bütün bunları çıkardığımız zaman gerçek tablo ortaya çıkacak. Yoksa birileri tek boyutlu şekilde bu olayı değerlendirmeye kalkabilir. DEAŞ bunun sorumlularından biridir ama başka sorumluları da çıkartacağız” dedi.

Etiketler