Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Mültecilerin emeğine Avrupa talip

Mültecilerin emeğine Avrupa talip

Suriyeli mültecilere yönelik sosyal yatırımlar meyvelerini vermeye devam ediyor. Ayn el Arap’taki çatışmalardan kaçarak Türkiye sığınan Suriyeliler için Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından 1 yıl önce kurulan35 bin kişilik Suruç Konaklama Tesisi’nde meslek edindirme kursları verilerken, üretim hat safhaya ulaştı. Tesislerde istihdam edilen 60 mültecinin atölyelerdeki çalışmaları büyük ilgi gördü.

Günlük üretim bin parça

Konaklama tesisi hakkında bilgiler veren Suruç Kaymakamı Abdullah Çiftçi, mültecilerin tüm ihtiyaçlarının karşılandığını ve meslek kurslarının büyük katkı sağladığını ifade ederek şöyle konuştu: “Çadır kente tekstil atölyesi kurduk. Şu anda 60’dan fazla kursiyerimiz var. Bir yandan kurs görürken bir yandan da para kazanan kardeşlerimiz. Tekstil atölyemiz gerçekten her geçen gün gelişiyor. Günlük bin parçanın üzerinde bir üretim var” Çiftçi, yeni atölyelerin kurulması için de çalışmaların sürdüğünü ifade etti.

Vakit nakite dönüştü

Suriyeli sığınmacıların çeşitli yerlerde istihdam edilmesine yönelik çalışmalarının da bulunduğunu anlatan Çiftçi, “Çünkü çadır kentte kalanların en büyük sıkıntısı boş zaman fazlalığı.Sabah kalktıklarında gidebilecekleri bir iş, yapabilecekleri faaliyet yok. Dolayısıyla onları bu alanlarda istihdam ederek hem onların boş zamanlarını değerlendirmek hem de meslek sahibi olarak ülkelerine dönmelerini sağlamak istiyoruz. Çadır kentte tekstil atölyesinin yanında kuaför, müzik, dikiş-nakış ve dil kursları da veriliyor. Bu kurslarda bugüne kadar 5 bin Suriyeliye eğitim verildi.” İfadelerini kullandı.Suruç Konaklama Tesisi Müdürü Mehmethan Özdemir ise 3 büyük çadırın birleştirilerek oluşturulan atölyenin 600 metrekare alana sahip olduğunu ve burada 100 çeşitli makinenin çalıştırıldığını belirtti.