Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

‘Müminlerin merhameti kaybetmesi bugünün en büyük felaketidir’

‘Müminlerin merhameti kaybetmesi bugünün en büyük felaketidir’

Diyanet İşleri Başkanlığı’dır tarafından bu yıl 11-18 Ekim tarihleri arasında kutlanan ve telefonunuza mavi tonlarında güzel bir “Cami ve Namazla Arınma” olarak belirlenen “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” Fatih Paşa Camisi Üniversitesi’nde Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez in kıldırdığı sabah namazıyla başladı.

“İslam İMKB ne büyük bir nimet, Rabb’imizle bu sabah vaktinde buluşmak ne büyük bir nimet! Ne büyük bir nimet Namazın ardından cemaatle yapılan tesbihattan sonra mihraptan cemaate seslenen Görmez salat ve selamdan sonra Rabb’imiz bütün insanlığa rahmet ve huzur olarak, dua olarak kabil eylesin. Dün Ankara’da zalimce, gaddarca onlarca insanın katledildiğine şahit olduk. Seyrederken insan şunu söylemekten kendini alamıyor: ‘Allah’ım senin yarattığın bu kul, insan ne kadar zalim, ne kadar gaddar ne kadar vahşi olabiliyor’ Allah’ım buluşmamızı, insanlığı kuşatan bu şiddetin, gaddarlığın, bu zalimliğin sona ermesine vesile eyle” diye dua etti.

“EN BÜYÜK KAYİP NESİLDİR”

Bugün gençlerle namazı konuşmak için bir araya geldiğini, namazla arınmayı,, “Bana sorarsanız, bir insanın birey olarak, büyük kaybı en milletin ne olabilir? bir toplumun bir namazla dirilmeyi konuşacaklarını belirten Görmez En büyük kayıp bir insan için nedir? İnsanlar bazen servetlerini, evlatlarını, dostlarını, kaybediyor ama Kur Kur’an-ı Kerim kayıptan bahseder müminler için çok daha büyük bir. En büyük kaybı” diye konuştu. nesilden bahseder sonra yaşayan bir Peygamberleri ve çocuklarını saydıktan

“İNSANİ TEMİZLER”NAMAZ
Görmez, cemaate, günde 5 hadislerden örnekler vererek anlattı vakit abdest ve namazın insanı nasıl temizlediğini. Büyük sorunun en “” olduğunu vurgulayarak sözlerini şöyle sürdürdü:insanların merhameti kaybetmesi asırda Mehmet Görmez bugün bu
“Merhameti birbirinden öğrenen Müslümanlar merhameti kaybettiler. En büyük felaket müminlerin merhameti kaybetmesidir Bugün. Cenab-ı Hak, yüce kitabında üç şeyi birbirimize çok tavsiye etmemizi emrediyor. İkisi Asr Üniversitesi’nde, hakkı tavsiye, sabrı tavsiye, de sabrı ve merhameti tavsiye bir rivayette Suresi. Birbirimize merhameti tavsiye etmeliyiz. Biz birbirimize karşı merhameti kaybettik. Ankara’da bir insanın ne kadar gaddar, ne kadar zalim, merhametsiz olabileceğini, aklını, kalbini, bedenini nasıl kiralayabileceğine Onun için dün, satabileceğine şahit olduk.”

“RUHLARİMİZİ YENİDEN KARDEŞ YAPMALİYİZ”
Hz. Peygamber de (SAV) Mekke Fethi Üniversitesi’nde bütün düşmanlarını affetmesini merhamet örneği olarak gösteren Diyanet İşleri Başkanı Görmez, şunları kaydetti:
“Tarihte nice medeniyetler kuruldu, medeniyeti kurdu, o muhteşem medeniyet 8 asır sonra yok oldu muhteşem Müslümanlar TR. Sebeblerini düşünmek lazım. Anadolu’da, Anadolu yaylasında Islam Medeniyeti ayakta durmaya çalışıyor İstanbul. Onu da yok etmek için bütün şer güçleri üzerine üşüşmüş vaziyette. Hepimiz dikkatli olmalıyız. Hepimiz, dün yaşanan o büyük acıdan sonra kalplerimizi birleştirmeliyiz, ruhlarımızı yeniden kardeş kılmalıyız, kardeşlik beyanımızı yenilemeliyiz.”
Prof. Dr. duayla program sona erdi.’ın ettiği Rahmi Yaran İstanbul Müftüsü
İSTANBUL AA

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!