Son Dakika

NATO’cular Almanlar’a ağladı

Zamanla eriyerek Türkiye’de azınlık kalan NATO’cular S-400 meselesinde yine ortaya çıktı. CHP’li Ünal Çeviköz, İP’li Adnan Sezgin, Türkiye’nin milli güvenliğini bir kenara koyarak Beyaz Saray sözcüsü gibi hükümeti suçladı.
NATO’cular Almanlar’a ağladı

2012 yılından bu yana Patriot almak için ABD ile görüşen ancak bir sonuç alamayan, Irak ve Suriye’deki gerilimin hat safhaya ulaştığı 2015’te NATO tarafından savunmasız bırakılan Türkiye, milli güvenliğini korumak için zaruret olarak S-400 hava savunma sistemi aldı. S-400’lerin teslimatı geçtiğimiz hafta başladı. ABD Başkanı Trump bile “Türkiye Patriot istedi, satmadık bu adil değil” diyerek Türkiye’nin S-400 alımına mecbur kaldığını ortaya koyarken, muhalefet Beyaz Saray sözcülerinden daha büyük Amerikancı oldu.

Trump’ı yalancı çıkardı

Alman Deutsche Welt’in h aberine CHP Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz, Patriot meselesinde Türkiye’yi suçlu buldu. Çeviköz, Türkiye'nin ABD'den Patriotları alamadığı için S-400’leri almaya mecbur kalmış gibi bir görüntü verdiğini ancak meselenin özünde Patriotlar konusunda ABD ile müzakerelerin düzgün yürütülemediğini söyleyerek Trump’ı bile yalanladı. Bununla da yetinmeyen Çeviköz, “ABD’den teknoloji transferi yapamayacaklarını ancak Rusya’dan yapacaklarını düşündüler. Olmayacak şeylere inandılar, kamuoyunu da inandırmaya çalıştılar” ifadesiyle de Rusya tarafından da doğrulanan teknoloji transferini de inkâr etti.

Stoltenberg’i kıskandırdı

Sözde milliyetçi İP’ten de NATO lehine demeçler geldi. Emekli Büyükelçi ve İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’i kıskandıracak cümleler kullandı. NATO’nun Türkiye’yi korumadığı, NATO üyelerinin müttefiklik hukukuna aykırı hareket ettiği gerçeğini bir kenara koyan İP’li Sezgin, “Türkiye neden ısrarla NATO’nun tehdit değerlendirmelerine aykırı davranıyor? Hükümet bunun açıklamasını yapmalı” diyerek Ankara’yı suçladı. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, “Bir NATO müttefiki olarak Türkiye S-400'lerden çok daha fazlasıdır” diyerek Türkiye’ye hak vermişti. CHP eski Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu ise S-400 alımını eleştirirken, bir adım daha ileri giderek Türkiye’nin ABD’nin satmadığı F-35’lerle ilgili alternatif yollar seçmesine şimdiden karşı çıktı.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.