Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Nitelikli çalışanlara ‘Turkuaz Kart’ sistemi

Nitelikli çalışanlara  ‘Turkuaz Kart’ sistemi

Türk vatandaşlığına geçme imkanı

Başta yabancı yatırımcılar ile bilim insanları, sanatçılar ve sporcular gibi nitelikli çalışanlara kolay bir şekilde çalışma izni verilmesi amaçlanan sistem, bu kişilerinin ailelerini de kapsayacak.
Eğitim, tecrübe, ücret, yatırım miktarı gibi baz değişkenlerden oluşan esnek ve dinamik bir puanlama sistemiyle yabancılara verilecek Turkuaz Kartlar, ilk üç yıllık geçiş süresinin ardından süresiz hale gelecek.
Yabancılar, süresiz çalışma ve ikamet hakkı başta olmak üzere önemli haklara sahip olacak. Geçiş süresi içerisinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Turkuaz Kart verilmesine esas teşkil edilen konularda yabancıları değerlendirecek. Bu sürede yabancı ve ailesi Türkiye’de süresiz çalışma ve ikamet iznine sahip olacağı gibi genel hükümlere göre Türk vatandaşlığına geçme imkanına da sahip olacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, yabancılara çalışma izni verilmesi sürecindeki dağınıklığı kaldırmak ve bürokrasiyi azaltmak için Turkuaz Kart sistemini de içine alan yeni bir çalışma izni sistemi uygulayacak. Eğitim, tecrübe, yatırım miktarı gibi baz değişkenlerden oluşan bir puanlama sistemiyle yabancılara verilecek olan Turkuaz Kartlar, yabancıların Türkiye’de süresiz çalışma ve ikamet hakkı başta olmak üzere önemli haklara sahip olmasına olanak sağlayacak.

Göç hareketleri açısından kaynak ülke durumundayken yıllar itibariyle geçiş ülkesi olan Türkiye, son yıllarda artan ekonomik gücü ve yabancı yatırımların artışıyla hedef ülke konumuna geldi. Geçen yıl 165 farklı ülkeden yaklaşık 80 bin kişi Türkiye’de çalışma izni alabilmek için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na başvurdu.

Yabancıların yaptığı çalışma izni başvurularının her geçen yıl ciddi oranlarda artmasıyla harekete geçen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, yabancılara çalışma izni verilmesiyle ilgili yeni bir sistem için harekete geçti.

Kriterleri “Danışma Kurulu” belirleyecek

Almanya, İngiltere, Fransa ve İtalya başta olmak üzere tüm gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin çalışma izni verilmesi uygulamalarının incelenmesiyle hazırlanan sistem kapsamında, ilk olarak ilgili tüm bakanlık ve kuruluşların katılımıyla Uluslararası İşgücü Politikası Danışma Kurulu oluşturulacak. Kurul, belli dönemlerde toplanarak yabancılara çalışma izni verilmesiyle ilgili kriter ve politikaları belirleyecek.

Etiketler