Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

‘Niyetleri ülkeye el koymaktı’

'Niyetleri ülkeye el koymaktı'

İzmir merkezli 18 ildeki “Paralel Devlet Yapılanması” operasyonuyla yeniden gündeme gelen, aralarında muvazzaf askerlerin de bulunduğu 357 kişi hakkında “askeri gizli bilgi ve belge bulundurma” suçlamasıyla açılan ve kamuoyunda “Askeri casusluk davası” olarak bilinen davanın “bir numaralı” sanığı iş adamı Bilgin Özkaynak, “Bunların niyeti hükümeti tamamen çökertip, ülkeye el koymaktı ancak başarılı olamadılar” dedi.

Suç örgütü elebaşı olduğu öne sürülen ve hakkında “Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak”, “Kişisel verilerin kaydedilmesi”, “Devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin etmek” suçlarından müebbet ile 9 yıl hapsi istenen Özkaynak, Marmaris’te işletmecisi olduğu marinada AA muhabirine açıklamalarda bulundu. 

Bölgede saygın bir iş adamı olduğunu birden bire evine baskın yapılarak önce “fuhşa aracılık” suçlamasıyla gözaltına alındığını belirten Özkaynak, “8 ayın sonunda da ‘casusların başı’ oldum. Zamanla bize kumpas kurulduğu ortaya çıktı ve bunu yapanlar tek tek yargılanmaya başlandı. Bildiğim kadarıyla bizimle ilgili hakim ve savcılar hakkında da soruşturma başlatılmış” diye konuştu. 

Haksız yere 2,5 yıl cezaevinde kaldığını ve olmadık iddialarla yargılandığını ifade eden Özkaynak, 10 bin yıla yakın ceza almasının istendiğini kaydetti. Böyle bir durum karşısında ister istemez psikolojisinin bozulduğunu vurgulayan Özkaynak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“2,5 yıl başında olmadığım ve ailemde İzmir’e yerleşmek zorunda kaldığı için marinamızda maddi anlamda da büyük kayıplar yaşadık. Hükümetimiz bu Paralel Yapının ne olduğunu anladı ve operasyonlara başlandı. Bunların niyeti hükümeti tamamen çökertip, ülkeye el koymaktı ancak başarılı olamadılar.”

“Sanıklardan sadece ikisini tanıyordum”

Kendilerine yönelik kumpası kuranların “çok büyük bir gizli örgüt” olarak nitelendiren Özkaynak, bu yapıyı yıllarca insanlara anlatmaya çalıştığını söyledi. Özkaynak, “Saati, vakti bugünmüş. Herkes anlamaya başladı. Anlamak istemeyenlere de ‘İlla başınıza mı gelmesi lazım?’ diye soruyorum. Bunlar konusunda partilerin, derneklerin hatta camilerin bile dikkatli olması lazım” ifadelerini kullandı. 

“70 milyon lira istediler”

Bilgin Özkaynak, sözlerine şöyle devam etti:

“Paralel örgüt davadan beraat etmem karşılığında benden para istedi. Elimde belgeleri var. Bu belgeleri mahkemeye de sundum. Hükümet bu örgütü bilmeden önce ben 4 aylık tutukluyken mahkemede, ‘Böyle bir örgüt ve benden para istiyor’ dedim. Benden hem mahkeme sırasında hem de çıkmamıza yakın süre zarfında 70 milyon lira istediler. Bu parayı verdikten sonra da Türkiye’yi terk etmemi istediler. Daha sonra da marinama ve gemilerime el koymayı düşünüyorlardı.”

Etiketler