Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

O sekiz Faslı terörist mi değil mi?

O sekiz Faslı terörist mi değil mi?

Fas’tan gelip Türkiye’ye giriş yaparken İstanbul Yeşilköy Havaalanı’nda şüphe üzerine polis sorgusuna alınan 8 Faslı, ülkelerine geri gönderilmiş.
Bunlar, iddia edildiği gibi, terörist faaliyetler için Almanya’ya gitmeye niyet eden IŞAİD (Irak-Şam Anti İslam Devleti) militanları mıydı gerçekten?
Kesin mi bu?
Kesinse, niye tutuklanmadılar?
Kesin değilse, bütün gazete ve televizyon haberlerinde niye kesinmiş gibi ifadeler kullanılıyor ve yetkililer bunu niye tekzip etmiyor?
İfadelerinde çelişkili laflar etmişler. Rezervasyonlarının olduğunu söyledikleri otelde aslında rezervasyonları yokmuş. İçlerinden birinin cebinden Türkiye-Yunanistan-Almanya kaçak göç güzergâhını gösteren kâğıt çıkmış… Bunlar, tipik kaçak göçmen alametleridir ve ilk bakışta başka bir şey değildir. Yine de şu veya bu özelliklerinden ötürü tedirgin edici bulunabilirler ve havaalanı polisi, Göç İdaresi, Milli İstihbarat Teşkilatı, kim ise o veya ne ise ne, “Şu konjonktürde böyle kimseleri ülkemize alamayız, Avrupa’ya salamayız; her ihtimale karşı onları memleketlerine geri gönderip sorumluluktan kurtulalım” diyebilir. Biz de böyle bir konjonkürde bunu yadırgayamayız. Adamları “Eylem yapmak için Almanya’ya gitmeye çalışan DAİŞ militanları” diye damgalamak ise bambaşka bir şey. Sırtımıza çok büyük vebal yükleyen bir şey. Dikkat etmek, Allah’tan korkmak lazım.
Uluslararası terörizmle mücadelenin gereği olarak o Faslıları gözaltına alıp, icabında Alman makamlarının tayin edeceği emniyet veya istihbarat elemanlarının da katılımıyla uzun uzun sorgulama ihtiyacı hissedilmediğine göre, mesele, basına aksettirildiği gibi ciddi değil.
Fransa ve Hollanda’da Almanya’ya birkaç saatlik ve hatta birkaç dakikalık araba yolculuğu mesafesinde IŞAİD mantalitesinde pek çok Faslı bulunabilecekken ve üstelik bunlar oranın yolunu-yordamını da gayet iyi bilirken, IŞAİD’in Almanya’ya Fas’tan ve üstelik de vizesiz 8 gariban gönderebileceğine ihtimal vermek de zor olsa gerek.
Onları tanımıyoruz, onlara kefil olamayız, ama o 8 Faslıya yekten “Eylem için Almanya’ya giden teröristler” yaftası yapıştırmanın çok yanlış olduğunu ve tehlikeli bir gidişe işaret ettiğini kesinlikle söyleyebiliriz.

Etiketler