Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

ODTÜ’deki ibadet mekânları talebi karşılıyor mu?

ODTÜ’deki ibadet  mekânları talebi karşılıyor mu?

ODTÜ yerleşkesinde gerginliğe yol açan hazırlık okulu yakınındaki mescid inşaatının şubat ayı içinde tamamlanmasının planlandığı bildirildi.
ODTÜ kampüsünün güneyinde öğrencilerin ve öğretim üyelerinin kullanımında bulunan 2 bin kişilik ODTÜ Camii yer alıyor. Öğrencilerin ibadet etmesi için kampüs içindeki kütüphane, hazırlık okulu ve atölyeler bölgesinde ise birer olmak üzere toplam 3 mescit ve yurtlarda namaz odaları yer alıyor; ancak 27 binin üzerinde öğrencisi bulunan üniversitedeki bu ibadet mekânları talepleri karşılamadığı için öğrenciler daha büyük bir mescid talebinde bulundu.
ODTÜ hazırlık okulunun ana binasının bodrum katında ve yaklaşık 40 metrekare alana sahip ve “ısı tesisat alanı” adı verilen kalorifer borularının kapladığı mekândaki mescidin yeterli gelmemesi ve öğrencilerin yeni bir mescid talebi üzerine başlatılan mescit inşaatı, karşıt görüşlü öğrencilerin baskısı üzerine tamamlanamamıştı.

O ÖĞRENCİLER KONUŞTU

Olaylar sırasında darbedilen öğrenciler yaptıkları açıklamada, “Bu saldırıları gerçekleştirenlerin ODTÜ içerisinde marjinal bir azınlık olduğunu biliyor ve bütün ODTÜ mensuplarının karalanmaması gerektiğini de belirtiyoruz” ifadesini kullandı. Barakanın önüne “mutabakata varılana kadar inşaat durdurulmuştur” yazısının konulduğunu belirten öğrenciler, şöyle konuştu:
“ODTÜ’de öğrencilerin namaz kılması için yurtlar dışında 2 mescid bulunuyor. Birisi hazırlık okulu, diğeri ise kütüphane mescidi. Atölyeler bölgesindeki mescit ile güney kampüsteki ODTÜ Camii ise derslerin yapıldığı fakültelere oldukça uzak mesafede. ODTÜ’de dersler, 50 dakika, molalar ise 10 dakika. Bu nedenle kısa ders aralarında uzak mescitleri kullanamıyoruz. Mescidler arasındaki mesafeler ise 15 dakika ile yarım saat arasında değişiyor. Özellikle barakaya yapılacak mescidin, hazırlık okulundaki öğrencilerin taleplerini büyük oranda karşılayacağını düşünüyoruz.”

Etiketler