Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Öğrencilerin uçak biletleri üniversiteden

Öğrencilerin uçak biletleri üniversiteden

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, AA muhabirine üniversitenin uzaktan eğitim ile ön lisans, lisans ve yüksek lisans programlarına ilişkin bilgi verdi. 

Kazakistan’daki üniversitenin örgün eğitim programlarına YGS ve LYS ile öğrenci aldıklarını dile getiren Yıldız, bu yıl üniversiteye 100 kontenjan ayrıldığını bildirdi.

Üniversitede 9 fakülte ve 1 yüksekokulda öğretim verildiğini, 33 Türk akraba topluluğundan toplam 10 bin öğrenci bulunduğunu ifade eden Yıldız, Doğu Türkistan, Arnavutluk, Kosova, Makedonya, Kafkaslar ve Sibirya’daki tüm özerk cumhuriyetlerden, İran, Suudi Arabistan’dan öğrencilerinin olduğunu aktardı.

Kontenjanların, Türk dili ve edebiyatı, İngiliz dili ve edebiyatı, Rus dili ve edebiyatı, tarih, işletme, uluslararası ilişkiler, bilgisayar mühendisliği programlarına dağıldığını anlatan Yıldız, “Üniversitemizde dünyada başka hiçbir üniversitede olmayan bir uygulama var. Öğrencilerimizin öğrenim süreleri boyunca yılda bir defa Türkiye’den Kazakistan’a gidiş geliş uçak ücretlerini üniversitemiz karşılıyor.” dedi.

Ayrıca Yesevi Üniversitesinde okuyan öğrencilere aylık 100 dolar burs verdiklerini belirten Yıldız, “Bu ücret, çok düşük bir rakam olarak görülmesin. Kazakistan’ın Türkistan şehri çok mütevazı. Dolayısıyla bu ücret bir öğrenciye bir ay boyunca büyük oranda yetebilecek düzeyde.” diye konuştu. 

ALES şartı olmadan yüksek lisans imkanı

Prof. Dr. Yıldız, bu yıl uzaktan eğitimde yeni açılacak yüksek lisans programlarından “iş sağlığı ve güvenliği bölümü”nün sektördeki yoğun talebe cevap vereceğini vurguladı.

Uzaktan eğitim programlarının ön lisans, lisans ve yüksek lisans programı olmak üzere 19 ayrı bölümden oluştuğunu anlatan Yıldız, Türkiye’nin 35 farklı üniversitesinden ve 3 devlet kurumundan alanında en iyi hocaların öğrencilere canlı ders anlattığını söyledi. Yıldız, yüksek lisans programlarında ALES şartının bulunmadığını da aktardı. 

Etiketler