Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Okul çevrelerinde alınan tedbirler suç oranında düşüş sağladı

İçişleri Bakanlığı kapsamında, okullar ve çevresinde alınan tedbirlerle 2019-2020 eğitim-öğretim döneminde; yaralama, tehdit, hakaret, hırsızlık gibi suç olaylarında yüzde 24,1 azalma kaydedildi.

Okul çevrelerinde alınan tedbirler suç oranında düşüş sağladı

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, 2019-2020 eğitim-öğretim dönemi için okullar ve çevresinde alınan tedbirlerin suç oranlarında büyük bir düşüş gösterdiği bildirildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Okullar ve çevresinde alınan tedbirler ve yapılan denetimler sayesinde 2019-2020 eğitim-öğretim döneminin ekim ve kasım aylarında bir önceki dönemin aynı aylarına göre söz konusu alanlarda meydana gelen yaralama, tehdit, hakaret, hırsızlık gibi olaylar %25,1 azaldı.

Bakanlığımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında geçen yıl imzalanan Okullar ve Çevresinin Daha Güvenli Hale Getirilmesine Yönelik İş Birliği Protokolü kapsamında, 2018-2019 eğitim öğretim döneminde Polis/Jandarma sorumluluk bölgesinde bulunan okullar öncelik derecelerine göre tasnif edildi.

Bu tasnifin ardından okullarda 3 bin 678 okul kolluk görevlisi, 22 bin 174 güvenli eğitim koordinasyon görevlisi, okul giriş ve çıkış saatlerinde güvenliği sağlamak üzere 5 bin 537 Polis ekibi ile 3 bin 50 Jandarma devriye personeli ve 20 bin Özel Güvenlik Görevlisi görevlendirildi.

Ayrıca 2018-2019 eğitim-öğretim döneminde ülke genelinde tüm okullar ve çevresinde oluşturulan yaya devriyeler ve motorize ekipler ile park ve bahçeler, metruk binalar, özellikle açık veya paket olarak tütün mamulleri satışı yapılan yerler, içki satışı ve sunumu yapılan yerler, kahvehaneler, internet ve elektronik oyun salonları gibi yerler ile okul çevresinde okulla ilişkisi bulunmayan, şüpheli kişilere yönelik denetimler yapıldı.

Denetimler ve alınan güvenlik önlemleri sayesinde okul çevrelerinde meydana gelen olaylar bir önceki dönemle kıyaslandığında yaralama, tehdit, hakaret, hırsızlık gibi olaylarda  %11,3 azalma sağlandı.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ BU EĞİTİM-ÖĞRETİM DÖNEMİNDE DE DEVAM ETTİ

Denetimler ve alınan tedbirlerle okulların çevresinde meydana gelen olaylardaki azalmanın ardından il/ilçe mülki amirleri başkanlığında oluşturulan komisyonların aldığı kararlar doğrultusunda okulların öncelik dereceleri yeniden değerlendirildi.

Değerlendirme sonucu, 2019-2020 eğitim-öğretim döneminde polis/jandarma sorumluluk bölgesindeki okullarda bin 413 okul kolluk görevlisi, 22 bin 799 güvenli eğitim koordinasyon görevlisi, okul giriş ve çıkış saatlerinde güvenliği sağlamak üzere 5 Bin 404 Polis Ekibi ile 3 bin 624 Jandarma Devriye Personeli ve 20 bin Özel Güvenlik Görevlisi görevlendirildi.

2019-2020 eğitim-öğretim döneminde de bir önceki dönemde okullar ve çevresinde alınan güvenlik tedbirlerine devam edildi.

Yaya devriyeler ve motorize ekiplerle yapılan denetimler ve alınan tedbirler sayesinde 2019-2020 eğitim-öğretim döneminin ekim ve kasım aylarında bir önceki dönemin aynı aylarına göre okullar çevresinde meydana gelen yaralama, tehdit, hakaret, hırsızlık gibi olaylarda %25,1 azalma kaydedildi.”

Kaynak : İçişleri Bakanlığı
Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri