Son Dakika

"Ölüm emrini bizzat Prens Selman vermiştir"

İngiliz istihbarat teşkilatı MI6’nın eski başkanı Sawers, elde edilen delillerin gazeteci Kaşıkçı’nın öldürülmesi emrinin bizzat Veliaht Prens Selman tarafından verildiğine işaret ettiğini söyledi. Sawers, “serseri katiller” teorisi için ise “bariz uydurma” ifadesini kullandı.
"Ölüm emrini bizzat Prens Selman vermiştir"

İngiliz dış istihbarat servisi MI6’nın eski başkanı John Sawers, Kaşıkçı olayında elde edilen delillere göre, ölüm emrinin Veliaht Prens Muhammed bin Selman tarafından bizzat verildiğini söyledi. Sawers, delillerin “çok büyük ihtimalle” işaret ettiği Veliaht Prens Selman’ın bilgisi dışında bu olayın gerçekleşmesine ise ihtimal vermediğini belirtti.   

İngiliz kamu yayın kuruluşu BBC’ye konuşan Sawers, "Eğer gazetecinin öldürülmesi emrini Prens bin Selman’ın verdiği kanıtlanırsa ki çok büyük ihtimalle öyle olduğu görülüyor, bu çok ileri gidildiği anlamına gelir. Buna İngiltere, AB ve ABD karşılık vermek zorunda kalacaktır." dedi.

Kaşıkçı cinayetinin "kontrol dışı unsurlar" tarafından işlendiği iddiasını "bariz uydurma" olarak nitelendiren Sawers, bunu kabul etmesinin ABD’nin saygınlığını daha da zedeleyeceğini söyledi.

“PRENS ABD’Yİ ARKASINDA HİSSETTİĞİ İÇİN BUNU YAPTI”

Bin Selman'ın Kaşıkçı cinayetinin emrini verirken ABD ile özel ilişkisine güvenmiş olabileceğini belirten Sawers, "Bence dilediği gibi davranma konusunda ABD yönetiminin iznine sahip olduğunu düşünmese bunu yapmayacaktı." diye konuştu.

TÜRK İSTİHBARATINA ÖVGÜ

Türk istihbarat servislerinin profesyonelliğine ve detaylara gösterdiği dikkate saygı duyduğunu belirten Sawers, "Türk güvenlik kaynaklarından gelen bilgilerdeki ayrıntı düzeyi o kadar açık ki bir tür kayıt mevcut olmalı." yorumunu yaptı. 

“TÜRKLER ARAPLARI ZATEN İZLİYOR OLABİLİR”

Türkiye ile Suudi Arabistan arasında yakın geçmişteki gerilim dikkate alındığında Suudi Arabistan’a ait ofislerin yakından izleniyor olmasını beraberinde getirebileceğine dikkati çeken Sawers, "Konsolosluğu bir şekilde dinliyor olabilirler ya da suikast timinin taşıdığı başka cihazlar dinlenmiş olabilir." değerlendirmesinde bulundu.

Suikast timinin oluşturan kişilere de değinen Sawers, "Suikast timiyle ilgili ayrıntılar çok kuvvetli ve veliaht prense ne kadar yakın olduklarını gösteriyor." dedi.

“BU OLAY SELMAN’IN SONUNU GETİREBİLİR”

Suudi kraliyet ailesi üyeleri, işadamları ve dini liderlerin Prens bin Selman’ın Kaşıkçı olayıyla bağlantısını kullanarak onun altını oyacakları değerlendirmesini yapan Sawers, "Bu korkunç cinayete Suudi Arabistan içinde de tepki olacaktır ve bir tür düzeltme yapılacaktır." ifadesini kullandı.

Sir John Sawers 2009-2014 yıllarında MI6 başkanlı olarak görev yapmıştı. 

KAŞIKÇI’YA NELER OLDUĞU HALA BİLİNMİYOR

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim’de resmi işlemler için gittiği Suudi Arabistan’ın İstanbul’daki başkonsolosluğuna girdikten sonra ortadan kaybolmuştu. Ardından başlatılan soruşturma çerçevesinde konsolosluk binası ve konutunda aramalar yapılmış ve deliller toplanmıştı. Öldürüldüğü düşünülen Kaşıkçı’nın akıbeti henüz kesin olarak belirlenemedi.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.